Čína stárne, ztratí zhruba desetinu pracovní síly, předpovídá Světová banka | E15.cz

Čína stárne, ztratí zhruba desetinu pracovní síly, předpovídá Světová banka

Čína stárne, ztratí zhruba desetinu pracovní síly, předpovídá Světová banka
Čínská továrna na boty
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: Fang HSIEH via Flickr

ČTK

Čína přijde v příštích desítkách let o přibližně desetinu své pracovní síly. Předpověděla to Světová banka (SB). Nejlidnatější země světa ztratí mezi lety 2010 až 2040 přibližně 90 milionů pracovníků. Problém souvisí s rychlým stárnutím společnosti.

Čína, která má v současnosti zhruba 1,4 miliardy obyvatel, „zestárne dříve, než zbohatne,“ uvedl hlavní autor zprávy SB Philip O'Keefe.

Počet Číňanů v produktivním věku klesl v roce 2012 poprvé po desítkách let, a od té doby se dál snižuje, ukazují podle zpravodajského serveru CNN data čínského statistického úřadu.

Druhá největší ekonomika světa čelí nejpomalejšímu hospodářskému růstu od finanční krize. Změny v demografické struktuře mohou ovlivnit vládní rozpočet či produktivitu práce a odrazit se v nákladech na zdravotní péči a důchody.

Peking prý reaguje pozdě

Peking si problémy spojené se zmenšující se produktivní složkou obyvatelstva a stárnoucí společností uvědomuje. Nejvyšší vedení Komunistické strany Číny se rozhodlo skončit s dlouholetou politikou jednoho dítěte; rodinám bude napříště povoleno mít děti dvě, uvedla vláda v říjnovém sdělení.

Podle expertů je ale tato změna zřejmě příliš malá a přišla příliš pozdě na to, aby v dohledné době mohla váznoucí ekonomice nějak pomoci. Desítky let totiž potrvá, než se děti, které se po zmírnění těchto pravidel narodí, stanou součástí práceschopného obyvatelstva, napsal CNN.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!