Čínská vojenská loď evakuovala z Jemenu 225 cizinců | E15.cz

Čínská vojenská loď evakuovala z Jemenu 225 cizinců

Šiítští rebelové v Saná
Šiítští rebelové v Saná
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínská válečná loď ve čtvrtek evakuovala z Jemenu sužovaného válečným konfliktem 225 cizinců. Na svém webu o tom informovalo čínské ministerstvo zahraničí. Podle agentury Reuters je to poprvé, co čínská armáda pomohla jiným zemím při evakuaci jejich občanů během mezinárodní krize.

Do odsunu cizinců z Jemenu se už zapojily lodě více států. Například saúdskoarabské námořnictvo evakuovalo řadu zahraničních diplomatů a Indie požádala Rijád o pomoc i s transportem svých občanů, kterých se v Jemenu nyní nachází více než čtyři tisíce. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu oznámil, že turecká válečná fregata dnes odplula z Adenu s 55 Turky na palubě.

Čínské ministerstvo v prohlášení uvedlo, že mezi evakuovanými cizinci byli občané deseti států. Loď je ve čtvrtek odpoledne přepravila z druhého největšího jemenského města Adenu do Džibuti.

Čínská premiéra

Podle ministerstva se s žádostí o pomoc na Peking obrátily vlády Británie, Irska, Itálie, Kanady, Německa, Polska, Etiopie, Jemenu, Pákistánu a Singapuru. Mluvčí čínské diplomacie k tomu dodala, že to bylo poprvé, co Čína provedla specifickou evakuaci cizinců z nebezpečné zóny.

Nejmenovaný diplomatický zdroj Reuters obeznámený s evakuací uvedl, že operace byla „velmi nebezpečná“, protože bojové operace se dostaly do blízkosti čínského válečného plavidla. „Čínská loď byla ve správnou chvíli na správném místě,“ poznamenal.

Čína předtím z Jemenu už evakuovala 571 svých občanů a osm cizinců, kteří pracovali pro čínské společnosti.

Násilí vypuklo v Jemenu loni, když se Íránem podporovaní šíitští povstalci zmocnili hlavního města Saná a sesadili prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Vzbouřenci později začali postupovat na jih a dostali se až k Adenu, kam se Hádí uchýlil. V posledních týdnech proti nim zahájila nálety arabská koalice vedená Saúdskou Arábií.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video