Čistky v Turecku: stát najednou propustil osmnáct tisíc zaměstnanců. Hlavně policisty a vojáky | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Čistky v Turecku: stát najednou propustil osmnáct tisíc zaměstnanců. Hlavně policisty a vojáky

Čistky v Turecku: stát najednou propustil osmnáct tisíc zaměstnanců. Hlavně policisty a vojáky
Recep Tayyip Erdoğan
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Turecko dnes vydalo dekret, na jehož základě bylo propuštěno více než 18 tisíc státních zaměstnanců, hlavně policisté a vojáci. Podle médií jde o poslední mimořádné opatření přijeté v rámci výjimečného stavu, který byl v Turecku obnovován od pokusu o státní převrat v roce 2016. Prezident Recep Tayyip Erdogan po červnovém vítězství ve volbách oznámil, že Turecko už výjimečný stav potřebovat nebude. Podle tureckých médií má být zrušen v pondělí.

Výjimečný stav byl od července 2016 po třech měsících obnovováno, současný termín vyprší 18. července. Po neúspěšném puči přišlo podle OSN v Turecku o práci přes 100.000 státních zaměstnanců a další tisíce byly zatčeny. Přes 50 tisíc Turků bylo obviněno a na soudní procesy čekají ve věznicích.

Podle nového dekretu přijde o práci dalších 18 632 lidí, z nichž přes 9000 jsou policisté a 6000 příslušníci armády. Na seznamu je dále asi 1000 zaměstnanců ministerstva spravedlnosti a 650 lidí, které zaměstnává ministerstvo školství. Dekret rovněž nařizuje uzavřít 12 spolků, troje noviny a jednu televizní stanici. Mění rovněž předchozí opatření a umožňuje znovu ve státních službách zaměstnat 148 lidí propuštěných při podobných čistkách v minulosti.

Komentář Lenky Klicperové: Sultán na evropských hranicích

Turecká média uvádějí, že výjimečný stav bude zrušen v pondělí, až Erdogan složí přísahu a zahájí svůj další mandát. Zrušení výjimečného opatření sliboval Erdogan v kampani.

Od pondělí začne také platit nový, prezidentský politický systém, jak to umožňuje úprava ústavy, kterou Turci schválili loni v referendu. Moc bude výrazněji soustředěna v rukou prezidenta, který bude po zrušení funkce premiéra moci sestavit vládu, vydávat dekrety a stanovovat rozpočet.

Nevládní organizace Human Rights Joint Platform zjistila, že od puče do letošního března bylo v Turecku propuštěno více než 112 tisíc lidí, mezi nimi 8000 vojáků, 33 tisíc zaměstnanců ministerstva školství a 31 tisíc pracovníků ministerstva vnitra. Tisíce dalších byly sesazeny na nižší pozice. Opozice v těchto čistkách vidí snahu umlčet všechny kritické hlasy.

Dubaj severu. Z Islandu se postupně stává letecký most mezi kontinenty
Komentář Lenky Klicperové: Bojíme se. Erdogan toho využívá

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!