Členové strany Právo a spravedlnost shání lidi k masovému přivítání Trumpa v Polsku | E15.cz

Členové strany Právo a spravedlnost shání lidi k masovému přivítání Trumpa v Polsku

ČTK

Poslanci a senátoři polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) dostali v těchto dnech úkol: sehnat lidi na vstřícné přivítání amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle listu Gazeta Wyborcza má každý z nich zajistit účast 50 lidí, pro jejichž dopravu obstará strana autobusy. Polští diplomaté prý slíbili Trumpovi vlídné přijetí, což bylo podle deníku jedním z motivů, proč se Polsko stane jeho prvním cílem v postkomunistické Evropě.

Místopředseda dolní komory polského parlamentu Joachim Brudziński, odpovědný za organizační strukturu PiS, na čtvrteční schůzce věnované Trumpově návštěvě více než tři stovky zákonodárců strany pověřil pozváním 50 lidí. To má zajistit účast nejméně 15 tisíc Trumpových polských příznivců.

"Moji milí, srdečně vás zvu na setkání s prezidentem Donaldem Trumpem dne 6.7. ve Varšavě. Cesta autobusem z Bílska-Bělé je bezplatná. Zápis v mé poslanecké kanceláři. Počet míst je omezen," prezentoval již pozvánku na facebooku poslanec Grzegorz Puda zvolený za toto město poblíž české hranice vzdálené pět hodin jízdy od polské metropole.

Trumpova návštěva, kterou Varšava prezentuje jako úspěch polské diplomacie, se koná 6. července v rámci jeho cesty na dvoudenní summit skupiny velkých ekonomik G20, který začne o den později v Hamburku. Trump si podle polské prezidentské kanceláře osobně vybral náměstí Krasińských v centru Varšavy, kde pronese očekávaný projev.

Trump zrušil Obamův program na ochranu přírody, těžaři už slaví

PiS má k Trumpovi názorově blízko a sdílí s ním některé své hodnoty včetně nacionalismu či odmítání imigrantů. Šéf strany Jaroslaw Kaczyński byl během loňské prezidentské kampaně jedním z mála předních evropských politiků, kteří dali najevo své sympatie k pozdějšímu překvapivému vítězi prezidentských voleb.

Podle některých polských médií přivedl Trumpa do Varšavy slib, že vláda zajistí hladký průběh a pozitivní ohlas návštěvy. Redaktoři webu Onet.pl začátkem června citovali dopis jednoho z polských diplomatů člověku z Trumpova týmu, který tvrdil, že Polsko je zemí nakloněnou Trumpovým idejím a že na prezidenta budou čekat davy aplaudujících lidí.

Zda jeho vystoupení ve Varšavě, jejíž obyvatelé tradičně volí spíše opoziční Občanskou platformu či další liberální strany, bude skutečně v názorově uniformním duchu, je však nejisté.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!