Corbyn čelí nařčení, že nedokáže kočírovat antisemitismus části labouristů | e15.cz

Corbyn čelí nařčení, že nedokáže kočírovat antisemitismus části labouristů

Jeremy Corbyn
Jeremy Corbyn
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Předseda britských opozičních labouristů čelí stále silnějšímu tlaku kvůli reakci na antisemitské výroky některých členů a podporovatelů strany, která je podle mnohých nedostatečná. Na protest proti antisemitismu ve straně zrušení svého členství oznámil David Garrard, který v uplynulých patnácti letech labouristy podpořil částkou v přepočtu více než 40 milionů korun, informoval britský tisk.

Obvinění labouristů z antisemitismu se začala množit poté, co se Corbyn v roce 2015 stal předsedou strany. Zástupci židovských organizací v Británii předsedu středolevicové strany tento týden kritizovali, že není schopen proti antisemitismu ve vlastních řadách bojovat "kvůli svému krajně levicovému světovému názoru, který je instinktivně nepřátelský vůči mainstreamovým židovským komunitám".

Dnes se kontroverze kolem labouristů dál vyhrotila poté, co britské listy přinesly zprávy o antisemitských facebookových příspěvcích některých členů a příznivců Corbynovy strany. Labouristé v oficiálním prohlášení odmítli, že by s tím měli jako strana cokoli společného.

Ke kritikům se dnes přidal také podnikatel David Garrard, který straně v posledních patnácti letech daroval celkem 1,5 milionu liber (43,2 milionu korun). V příspěvku zveřejněném v listu The Observer oznámil, že na protest proti reakci na obvinění z antisemitismu, která je podle něj nedostatečná, stranu opustil.

Corbyn v minulosti opakovaně kritizoval opatření Izraele vůči Palestincům. V březnu média upozornila na jeho šest let starý komentář, v němž na facebooku podpořil graffiti, které zobrazuje židovské bankéře hrající hru Monopoly na zádech chudých. Vůdce labouristů minulý pátek vyslovil lítost nad tím, že si malbu neprohlédl podrobněji, a odsoudil ji.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery