D&B: Čínská ekonomika ztrácí konkurenceschopnost, i kvůli Evropě | E15.cz

D&B: Čínská ekonomika ztrácí konkurenceschopnost, i kvůli Evropě

Výroba počítačů v Číně
Výroba počítačů v Číně
• 

try

Poradenská společnost Dun & Bradstreet snížila rating Číně. Důvodem je nepříznivý vývoj juanu, ztrácející se konkurenceschopnost či slabá poptávka z Evropy. Česká republika, které D&B v červenci snížila rating o dva stupně, je nyní hodnocena na úrovni mírného rizika návratnosti investice (DB3c). Nejlepší ohodnocení z evropských zemí má aktuálně Norsko, Švédsko a Švýcarsko.

D&B v srpnu snížila rating Číně z kategorie mírného rizika návratnosti investice (DB3d) na stupeň středního rizika návratnosti investice (DB4a). Alena Seoud, ředitelka D&B pro Čechy a Slovensko, ke snížení ratingu uvedla: „Čínská ekonomika trpí slabou poptávkou z Evropy. Nepříznivý vývoj juanu vzhledem k americkému dolaru je jedním z důvodů, proč čínská ekonomika ztrácí konkurenceschopnost. Také politický tlak z USA ve volebním roce by mohl přispět k neochotě čínské administrativy k devalvaci měny.“

Silná měna podle Seoud podkopává export a jeho další vyhlídky. V červenci export meziročně vzrostl jen o 1 procento, zatímco import se zvýšil o 5 procent, což je nepříznivé pro vývoj HDP. Bez ohledu na vývoj juanu, čínská ekonomika trpí z hlediska konkurenceschopnosti – od poloviny roku 2008 se celkový objem mezd v Číně zvýšil o 85 procent a mzdy jsou zhruba o polovinu vyšší než před vypuknutím hospodářské krize.

Konec levné Číny

Tamní produkci navíc svazují slabé exportní trhy či obtížná dostupnost úvěrů. Analytici Dun & Bradstreet odhadují, že nízká poptávka z churavějících evropských ekonomik sníží nominální růst HDP o 0,5 procenta. Například v červenci meziročně klesl vývoz zboží do EU o 16 procent. Pokud tempo poklesu bude pokračovat i ve 3. čtvrtletí, EU by mohla čínský HDP připravit o dalších 0,8 procenta.

Výsledkem stávající situace je růst kreditního rizika čínských exportérů, který může umocnit pokles poptávky z Evropy. S obtížnou dostupností úvěrů pak nebude snadné najít způsoby pro stimulaci čínské ekonomiky.

Nejpříznivější investiční klima v Evropě má Norsko, Švédsko a Švýcarsko, jejichž rating D&B stanovila na stupni nejnižšího rizika investice (DB1d). Česká republika, které společnost v červenci snížila rating o dva stupně, je hodnocena na úrovni mírného rizika návratnosti investice (DB3c), Polsko je zařazeno ve stejné kategorii, nicméně o dva kvartily výše (DB3a). Aktuální mezinárodní rating Slovenska je stanoven na úrovni nízkého rizika návratnosti investice (DB2d).

Autor: try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.