Další čistka v Turecku - vláda propustila čtyři tisíce členů armády a četnictva i úředníky | E15.cz

Další čistka v Turecku - vláda propustila čtyři tisíce členů armády a četnictva i úředníky

ČTK

Turecké úřady propustily více než 3900 zaměstnanců státní správy, armády a četnictva, oznámila vláda. Propouštění je zřejmě nejnovější rozsáhlou čistkou spojenou s loňským pokusem o státní převrat.

Mezi propuštěnými je mimo jiné 1127 zaměstnanců ministerstva spravedlnosti, včetně vězeňské stráže a úředníků, 484 akademiků a 201 zaměstnanců ministerstva pro náboženské záležitosti. Všichni jsou podezřelí z napojení na teroristické organizace a struktury, které představují hrozbu pro národní bezpečnost, uvedla vláda.

Je to již druhá rozsáhlá čistka od dubnového referenda, které výrazně posílilo pravomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ve středu bylo suspendováno více než 9000 policistů a dalších 1000 bylo zadrženo kvůli údajnému napojení na hnutí islámského duchovního Fethullaha Gülena, který je podle vlády zodpovědný za loňský pokus o puč a jehož příznivce vláda pronásleduje dlouhodobě.

Od neúspěšného loňského červencového převratu již bylo propuštěno více než 120 tisíc osob, a to jek ze státního, tak soukromého sektoru. Více než 40 tisíc jich bylo zatčeno. Vláda tyto čistky vysvětluje nutností vymýtit všechny podporovatele pokusu o puč.

Erdogan: Německá opatření se nijak neliší od těch nacistických
Erdogan chce znovuzavedení trestu smrti a pro sebe větší pravomoci
720p 480p 360p 240p
Erdogan slaví výsledky referenda. A poslední rozloučení s Jiřím Ornestem

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!