Další čistka v Turecku - vláda propustila čtyři tisíce členů armády a četnictva i úředníky | E15.cz

Další čistka v Turecku - vláda propustila čtyři tisíce členů armády a četnictva i úředníky

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Turecké úřady propustily více než 3900 zaměstnanců státní správy, armády a četnictva, oznámila vláda. Propouštění je zřejmě nejnovější rozsáhlou čistkou spojenou s loňským pokusem o státní převrat.

Mezi propuštěnými je mimo jiné 1127 zaměstnanců ministerstva spravedlnosti, včetně vězeňské stráže a úředníků, 484 akademiků a 201 zaměstnanců ministerstva pro náboženské záležitosti. Všichni jsou podezřelí z napojení na teroristické organizace a struktury, které představují hrozbu pro národní bezpečnost, uvedla vláda.

Je to již druhá rozsáhlá čistka od dubnového referenda, které výrazně posílilo pravomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ve středu bylo suspendováno více než 9000 policistů a dalších 1000 bylo zadrženo kvůli údajnému napojení na hnutí islámského duchovního Fethullaha Gülena, který je podle vlády zodpovědný za loňský pokus o puč a jehož příznivce vláda pronásleduje dlouhodobě.

Od neúspěšného loňského červencového převratu již bylo propuštěno více než 120 tisíc osob, a to jek ze státního, tak soukromého sektoru. Více než 40 tisíc jich bylo zatčeno. Vláda tyto čistky vysvětluje nutností vymýtit všechny podporovatele pokusu o puč.

Erdogan slaví výsledky referenda. A poslední rozloučení s Jiřím Ornestem

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video