Další klid zbraní v Gaze. Izrael stahuje vojáky | E15.cz

Další klid zbraní v Gaze. Izrael stahuje vojáky

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Izraeli a v Pásmu Gazy začalo platit třídenní příměří, které má umožnit vyjednat trvalejší klid zbraní. Izrael z Pásma stáhl všechny své vojáky, rezervisty ale neuvolnil. Až do 7:00 SELČ, kdy příměří začalo, zněla raketová palba z Pásma Gazy a v několika izraelských městech sirény ohlašovaly poplach. Příměří dojednali v pondělí s oběma stranami konfliktu egyptští představitelé.

Radikální palestinské hnutí Hamas, proti němuž Izrael v Pásmu bojoval, ještě ráno vypálilo raketovou salvu, která vyvolala poplach ve městech Ašdod, Aškelon, Kirjat Malachi a dokonce až v Maale Adumim, což je židovská osada východně od Jeruzaléma. Protiraketová obrana střely zneškodnila nad Ašdodem. Izraelská armáda odpověděla palbou, ale podle místních sdělovacích prostředků zbraně v 7:00 SELČ utichly.

„Izraelské obranné síly budou opětovně rozmístěny v obranných pozicích mimo Pásmo Gazy a my tyto obranné pozice budeme udržovat,“ řekl novinářům mluvčí Peter Lerner. Dodal, že armáda zničila 32 tunelů, jejichž vybudování přišlo Hamas na 100 milionů dolarů (přes dvě miliardy korun).

V ranním prohlášení vyzval generální tajemník OSN Pan Ki-mun obě strany, aby podmínky příměří dodržely a aby v Káhiře začaly vyjednávat o dlouhodobém klidu zbraní. Izrael povede s Hamasem rozhovory nepřímo, ale do Egypta podle deníku The Jerusalem Post vyšle delegaci.

Palestina má prý důkazy o válečných zločinech Izraele

S prokurátory Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Nizozemsku dnes hovořil palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí a řekl jim, že má důkazy, že Izrael v Gaze spáchal za minulých 28 dní válečné zločiny. Palestinci v roce 2012 dosáhli ve Valném shromáždění zvýšení statusu na nečlenský pozorovatelský stát, což jim umožňuje obracet se na ICC. Málikí řekl, že se chtějí stát plnoprávným členem ICC. Tato instituce může stíhat domnělé pachatele genocid a válečných zločinů, kauzy ale přijímá až jako poslední instance tehdy, kdy země nejsou ochotny nebo schopny případy soudně vyřešit samy. Izrael podobně jako USA, Rusko a Čína pravomoci tohoto tribunálu neuznává a z válečných zločinů obvinil Hamas.

Více než 1800 mrtvých a miliardové škody
Za téměř měsíc trvání si boje mezi Izraelem a Pásmem Gazy vyžádaly na palestinské straně 1867 mrtvých, z nichž většina byli civilisté. Mezi 67 oběťmi na izraelské straně je 64 vojáků, dva izraelští civilisté a jeden Thajec. Materiální škody v Pásmu Gazy se podle agentury Reuters odhadují na šest miliard dolarů (téměř 124 miliard korun). Izraelské sdělovací prostředky informují, že do Pásma dnes pojede z Izraele několik sanitek a 300 nákladních aut s léky a dalším zbožím. Začne se také s opravou poničené elektrické sítě.

Izrael si v případě současného příměří vyhradil právo na obnovu bojů, pokud Hamas klid zbraní poruší. Ministr pro strategické záležitosti Juval Steinic v rozhlase řekl, že Izrael odpoví na klid klidem. Zástupce palestinského Fatahu Azzám Ahmad, který vede palestinskou delegaci v Egyptě, řekl, že Hamas příměří dodrží.

Palestinci klid zbraní podmiňují ukončením blokády Pásma Gazy a otevřením všech hraničních přechodů do Pásma, tedy i těch na hranici s Egyptem. Žádají také propuštění lidí, které Izraelci pozatýkali v červnu po únosu a vraždě tří izraelských studentů na Západním břehu Jordánu.

Mezi dalšími palestinskými požadavky je mezinárodní záruka toho, že se Izrael zdrží dalších útoků na pásmo a že OSN pomůže obnovit škody po nynějším konfliktu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu žádá demilitarizaci Hamasu, který v době konfliktu vypálil na Izrael na 3300 raket a minometných střel. Hamas to vyloučil.

Tomáš Pojar: Umělé hranice na Blízkém východě se rozpadají

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video