Daňové ráje už pro firmy nejsou, co bývaly | E15.cz

Daňové ráje už pro firmy nejsou, co bývaly

Monako
Monako
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finanční krize s sebou přinesla do té doby nevídaný mezinárodní tlak na tajnůstkářské daňové ráje, které jsou postupně nuceny zpřísňovat svá pravidla. Jako poslední mezinárodnímu tlaku podlehly a ke zpřísnění podmínek se přidaly karibské Kajmanské ostrovy, které jsou světovým domovem pro sektor hedgeových fondů. Daňové zatížení hedgeových a dalších fondů zůstane nízké, ale fondy registrované na ostrovech budou muset vystoupit z přítmí a více odhalit lidi, kteří za nimi stojí.

Kajmanské ostrovy už nevydržely tlak mezinárodních politiků a zpřísňující se globální regulace. Toto území s pouhými 56 tisíci obyvateli je v současné době šestým největším finančním centrem a mnozí se oprávněně obávají, že zpřísněná regulace by mohla ohrozit prozatím úspěšný ekonomický model země.

Změny, které navrhuje ostrovní regulátor CIMA (Cayman Inslands Monetary Authority), budou v každém případě znamenat výraznou změnu od minulé praxe. V uplynulém týdnu obdržely přední fondy registrované na Kajmanech od CIMA dopis, který nastiňuje návrhy nových zákonů, díky nimž by mělo být konečně možné vrhnout světlo na tisíce fondů využívajících přívětivost kajmanských úřadů a regulace.

Zásadní počin, který CIMA plánuje, je vytvoření veřejné databáze všech fondů registrovaných na Kajmanských ostrovech včetně jmen jejich ředitelů. Byl by to zásadní průlom směrem k otevření ostrovů mezinárodní kontrole. Podle návrhů ostrovního regulátora se budou muset šéfové fondů, popřípadě celé jejich představenstvo, registrovat společně s fondem.

Zároveň budou muset mít vrcholoví pracovníci potřebné zkušenosti a schopnosti k vedení investičních fondů a budou muset být schváleni. Což je běžná praxe většiny regulátorů v rozvinutých zemích. „Tohle je opravdu velké,“ cituje Bloomberg Roisina Catera ze společnosti Carne, která dodává fondům na Kajmanech ředitele. „Dříve jste mohl sedět doma kdekoli na světě a zároveň být ředitelem fondu na Kajmanech, tam opravdu nebyla naprosto žádná regulace. Nyní se posuneme ke standardnímu režimu,“ dodává Cater.

EU chce firmám zamezit využívání daňových rájů

Zájem o daňové ráje u českých firem letos opět roste

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video