Dárci přislíbili na obnovu Pásma Gazy 5,4 miliardy dolarů | E15.cz

Dárci přislíbili na obnovu Pásma Gazy 5,4 miliardy dolarů

Gaza
Gaza
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dárci z celého světa přislíbili na obnovu palestinského Pásma Gazy 5,4 miliardy dolarů (117,5 miliard korun). Oznámili to Norové, kteří spolu s Egypťany pořádali v Káhiře dárcovskou konferenci. Jak v Káhiře uvedl americký ministr zahraničí John Kerry, USA poskytnou 212 milionů dolarů (4,6 miliardy korun). Další miliardu dolarů věnuje Katar. Palestinské úřady v rámci vůbec prvního pokusu o získání příspěvků po téměř dvouměsíčních bojích požádaly svět celkem o čtyři miliardy dolarů.

„Lidé v Gaze zoufale potřebují naši pomoc, ne zítra, ne příští týden, ale potřebují ji dnes,“ prohlásil šéf americké diplomacie. Vedle příslibu finanční pomoci vyzval Kerry obě strany konfliktu k nové snaze o mírovou dohodu, jejíž dosažení je podle něj stále možné. Poskytnutí peněz bez snahy o dlouhodobý mír v oblasti bude pouze prodloužením statu quo, který je neakceptovatelný a nestabilní, uvedl Kerry.

Katarský ministr zahraničí Chálid Attija oznámil, že jeho země se mezi dárce přispívající na rekonstrukci Pásma Gazy přidá částkou ve výši jedné miliardy dolarů (téměř 22 miliard korun). „Palestinci ale nepotřebují jen finanční podporu, potřebují i více politické podpory ze strany mezinárodního společenství,“ uvedl šéf katarské diplomacie.

Přísliby financí se jen hrnuly

Spojené arabské emiráty například slíbily 200 milionů dolarů (4,4 miliardy korun), Evropská unie 568 milionů dolarů (12,4 miliard korun) a Turecko rovněž 200 milionů dolarů. Organizátoři konference doufají, že slíbené peníze budou vyplaceny v průběhu tří let.

Na jednodenní konferenci se sešli zástupci více než padesáti zemí, včetně arabských států, evropských států či USA, kteří se přislíbili podílet na financování obnovy poničeného Pásma Gazy, kde v létě během sedmitýdenního konfliktu zahynulo přes 2100 Palestinců a 73 izraelských vojáků či civilistů. O svůj domov v důsledku bojů přišlo na 100.000 Palestinců.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun během své řeči na konferenci prohlásil, že Pásmo Gazy přes srpnové příměří „zůstává soudkem střelného prachu“.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v úvodním projevu vyzval Izrael, aby zvážil možnost zahájení nových mírových rozhovorů, které by byly založeny na plánech prezentovaných arabskými zeměmi v roce 2002, které však izraelská vláda odmítla. Palestinci na základě této iniciativy slíbili plné uznání židovského státu, pokud se vzdá území okupovaných od války v roce 1967.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video