Desetitisíce lidí v Moskvě opět demonstrovaly proti Putinovi | E15.cz

Desetitisíce lidí v Moskvě opět demonstrovaly proti Putinovi

Rusko, opozice, demonstrace
Rusko, opozice, demonstrace
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Několik desítek tisíc Rusů dnes v centru Moskvy opět skandovalo "Rusko bez Putina!" a "Rusko bude svobodné!". Na první velkou opoziční demonstraci po letní přestávce přišlo podle policie 14 tisíc lidí, podle pořadatelů více než 100 tisíc. Nezávislá média se shodla, že úřední údaj byl podhodnocený, ale zjevně přišlo méně lidí než na červnový "pochod milionů" 12. června, kdy novináři odhadovali účast na 50 tisíc odpůrců režimu.

Politologové hovoří o únavě z demonstrací, které začaly loni v prosinci a od té doby pokračují pod víceméně stejnými hesly, aniž by si od režimu vynutily zásadnější ústupky. Podle jednoho z opozičních aktivistů Alexandra Drozda lze hovořit o „krizi opozice“. Opoziční předáci připouštějí, že Vladimir Putin „zůstává hluchý“, ale podařilo se mu sjednotit proti sobě i protikladné póly politického spektra.

Transparenty v průvodu odrážely různorodost davu, zahrnujícího odpůrce režimu od krajní levice až po krajní pravici. „Moskva Rusům, Moskva je ruské město,“ skandovali nacionalisté pod carskými vlajkami, zatímco o kousek dál pochodovali komunisté se sovětskými prapory. „Pryč s fašismem!“ volali aktivisté z komunity sexuálních menšin. Mezi anarchisty a nacionalisty málem vypukla potyčka, ale znesvářené skupiny rozdělily speciální policejní jednotky OMON.

Ohlasy na projevy opozičních předáků byly vlažnější než dříve. Oživením se staly parodie na poslední Putinův let s hejnem jeřábů: v průvodu se objevily deltaplány i obří vejce. „Odleť s jeřáby!“ vybízel hlavu státu jeden z transparentů. Zpívala se písnička „Let jeřábů“ a volalo se po odchodu Putina ať už na lyžích, či na rogalu.

Hlavní požadavky z demonstrace byly tradiční: „předčasné volby“, „konec represí“ a „osvobození politických vězňů“. Oproti předchozím demonstracím však přibyly i sociální požadavky jako zmrazení nákladů na bydlení, svobodné odbory a právo na stávku.

Rusko, opozice, demonstrace Autor: ctk

Prezidentův mluvčí však vzkázal, že Putin neměl čas si demonstrace všímat, neboť jej zaměstnalo jednání s běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem.

„Putin je u moci už dvanáct let - a žádné velké změny se od něj nedají čekat dalších dvanáct let,“ prohlásil jeden z demonstrantů.

Další příležitostí k měření sil se stanou 14. října místní volby, které se odehrají v řadě ruských regionů. „Musíme převzít moc nejen slovy, ale i činy,“ prohlásil první řečník na dnešním moskevském mítinku, poslanec Ilja Ponomarjov, apelující na účast a jednotu při hlasování.

Pochod po bulvárech a vlastní mítink na Sacharovově třídě se odehrál bez incidentů, většina řečníků ostatně vyzývala k umírněnosti a klidu. Jen radikální předák Levé fronty Sergej Udalcov vybídl své přívržence zůstat na místě i po vypršení povolené lhůty (20:00 SELČ), což by hrozilo měřením sil s policisty. Lidé se však mezitím začali rozcházet a Udalcov posléze slevil ze svých výzev. „Jestli lidé budou mít chuť, můžeme debatovat v parcích, ale ulici nezabereme,“ řekl. Krátce poté byl mítink prohlášen za ukončený.

Další demonstrace v Moskvě se má odehrát 20. října, i když původně se hovořilo o protestu v den Putinových šedesátin - tedy 7. října. „Budeme chodit na demonstrace jako do práce,“ slíbil bloger Alexej Navalnyj.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video