Dluhová krize pokračuje - Moody's snížila Itálii rating o tři stupně | E15.cz

Dluhová krize pokračuje - Moody's snížila Itálii rating o tři stupně

Itálie
Itálie
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Itálii by mohlo hrozit další snížení úvěrového ratingu v případě, že nebude vyřešena dluhová krize v eurozóně a zhorší se dále přístup k dlouhodobému financování. Uvedla to agentura Moody's Investor Service. Moody's v úterý snížila rating Itálie o tři stupně na A2 s negativním výhledem, což znamená, že hodnocení úvěrové spolehlivosti se může dále zhoršit.

„Rizikový profil vlády vyžaduje přemístění ratingu do kategorie s jedním A,“ řekl agentuře Reuters analytik Moody's Alexander Kockerbeck. „Když vidíme, že se taková situace vyvíjí, a pokud zde jsou určitá rizika v dlouhodobém financování, pak je to situace, ve které vidíte přechod hodnocení na nižší úroveň,“ dodal. Hodnocení s jedním A znamená, že se jedná o zemi střední vyšší kvality.

Itálie patří mezi pozorně sledované země v eurozóně, protože má vysoký dluh. Vláda usiluje o vyrovnaný rozpočet a přijala kvůli tomu výrazná úsporná opatření.

Krize v eurozóně způsobila, že Itálii rostou náklady na úvěry a dostala se mezi země eurozóny s největšími problémy. Nákupem státních obligací již Itálii podpořila i Evropská centrální banka. Riziková přirážka italských obligací k výnosům německých dluhopisů je nyní vyšší než u španělských státních dluhopisů. U Itálie se zvýšila na 3,77 procenta, zatímco v případě Španělska činí 2,22 procenta.

Moody's není první agenturou, která snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie. V září ke stejnému kroku přistoupila agentura Standard & Poor's. Jako hlavní důvode uvedla horší výhled ekonomiky a nejistotu na politické scéně.

Snížení ratingu dále znervózní investory, kteří se bojí o finanční zdraví třetí největší ekonomiky eurozóny. Kockerbeck však uklidnil, že v případě Itálie agentura nečeká stejný výsledek jako u Řecka. Stále je však nejisté, jak se eurozóna vypořádá s finanční krizí, což vyvolává další problémy s financováním dluhu nebo s přístupem na trh pro některé vysoce zadlužené země.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video