Do Ruska prý uprchlo už 820 tisíc Ukrajinců

Ukrajinští uprchlíci směřují do Ruska

Ukrajinští uprchlíci směřují do Ruska Zdroj: CTK

O postavení uprchlíka či dočasný azyl požádalo v Rusku už více než 130 tisíc Ukrajinců. Podle ruských úřadů v Rusku pobývá celkem asi 820 tisíc občanů sousední země, sužované od dubna ozbrojeným konfliktem na převážně ruskojazyčném východu země. Podle letošního odhadu měla Ukrajina zhruba 45 milionů obyvatel.

„Celkem na ruské území od 1. dubna přijelo a zůstalo okolo 820 tisíc Ukrajinců. Od začátku konfliktu se na přistěhovalecké úřady obrátilo okolo 130 tisíc ukrajinských občanů s žádostí o poskytnutí dočasného azylu či o přiznání postavení utečence,“ uvedla Federální migrační služba.

Dalších skoro 80 tisíc Ukrajinců požádalo v Rusku o dočasný pobyt, více než 33 tisíc chce dostat ruské občanství a více než 22 tisíc požádalo o stálý pobyt. Zhruba 12 tisíc ukrajinských občanů požádalo o zařazení do programu přesidlování ruských krajanů do původní vlasti.

Ruská byrokracie prý odrazuje

Značná část Ukrajinců v Rusku se na úřady podle tisku neobrací kvůli příliš složité byrokracii.

Lidé z Ukrajiny prchají kvůli bojům mezi armádou a proruskými povstalci na východě země. Další desítky tisíc lidí opustily své domovy a uchýlily se před boji do jiných oblastí Ukrajiny.

Boje si vyžádaly téměř 2600 mrtvých
Konflikt si podle OSN vyžádal už skoro 2600 obětí na životech. „Aktuální počet zabitých je 2593 a blíží se ke třem tisícům, pokud započteme 298 obětí z letu MH 17,“ uvedl v pátek zástupce generálního tajemníka OSN pro lidská práva Ivan Šimonović v narážce na malajsijský boeing, který byl 17. července na východní Ukrajině sestřelen. Kyjev, Moskva a proruští rebelové se vzájemně obviňují ze sestřelení tohoto letadla, jehož pád nikdo z 298 lidí na palubě nepřežil.