Dobyli jsme centrum ropného města Bajdží, tvrdí irácká armáda | E15.cz

Dobyli jsme centrum ropného města Bajdží, tvrdí irácká armáda

Ropná rafinérie v Bajdží v Iráku
Ropná rafinérie v Bajdží v Iráku
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Irácká armáda pronikla v bojích proti radikálům z organizace Islámský stát (IS) do centra severoiráckého města Bajdží. Vláda ale zatím dobytí města, v němž je významná ropná rafinerie, nepotvrdila; úřední zdroje uvedly, že iráčtí vojáci zatím pokračují v úsilí o převzetí kontroly nad městem. Podle nich sebevražedný atentátník zaútočil v centru města a zabil osm lidí, včetně šesti vojáků.

Bajdží leží asi 250 kilometrů severně od Bagdádu a podle agentury AP může vojsku sloužit jako výchozí bod pro útoky na IS v nedalekém Tikrítu, což je středisko provincie Anbár.

Saadí řekl, že vojáci v Bajdží obsadili sídlo místní správy a policejní velitelství. Jiný z velitelů AP sdělil, že se v Bajdží stále intenzivně bojuje. Starosta města Muhammad Mahmúd podle agentury Reuters řekl, že sebevražedný atentátník opásaný výbušninami se odpálil u davu lidí srocujícího se kolem vojáků, kteří dobyli část centra Bajdží.

O situaci v rafinerii se zatím nic neví. Podnik leží na okraji města a od června ho obléhá IS. Uvnitř se udržela malá armádní jednotka zásobovaná ze vzduchu. Zatím se jí dařilo odrážet pokusy IS dostat se do rafinerie, která zpracovává velkou část ropy těžené na severu země.

Irácké armádě v bojích na severu pomáhají letadla koalice vedené Spojenými státy. Také v Sýrii podnikají nálety na pozice IS, avšak tam je situace složitější, protože tam koalice nespolupracuje s vládou v Damašku.

Koalice by měla útočit na syrský režim, říká Bahra

Vůdce opozičních stran Hádí Bahra tyto nálety kritizoval. Podle něj jde o špatnou taktiku, protože boje v Sýrii je třeba zaměřit na jednotky prezidenta Bašára Asada. „Koalice útočí jenom na symptom celého problému, tedy na IS, avšak nechává na pokoji příčinu, a to je syrský režim. Koalice shazuje bomby na IS, ale zavírá oči, když Asadovo letectvo shazuje rakety a barelové bomby na civilisty v Halabu a jinde,“ řekl Bahra britskému listu The Guardian. Bahra tvrdí, že to vyvolává dojem, že koalice spolupracuje s Asadem a že mu přinejmenším dává volné ruce.

Bahra vede Národní koalici sil revoluce a syrské opozice, což je orgán zastřešující opozici v Sýrii i v exilu. Je toho názoru, že forma současných bojů proti IS zatlačuje do pozadí sekulární Syrskou svobodnou armádu, která proti Asadovi bojuje od začátku konfliktu v roce 2011. Právě tu měla koalice podle Bahry do bojů zapojit a využít její znalosti místních poměrů.

Syrský konflikt má na kontě podle odhadů na 200 tisíc lidských životů, přes pět milionů Syřanů uprchlo ze země.

Asad slíbil tento týden zvláštnímu vyslanci OSN Staffanovi de Misturovi, že se bude zabývat jeho návrhem ulevit civilistům vyjednáním lokálních příměří. Bahra si ale myslí, že z toho bude mít prospěch opět jen Asad, protože tak přestane usilovat o širší řešení celé situace.

Radek Palata: Problém je třeba řešit tam, kde vznikl

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video