Dolarových milionářů přibylo šestým rokem v řadě, hlavně díky růstu akcií | E15.cz

Dolarových milionářů přibylo šestým rokem v řadě, hlavně díky růstu akcií

Burza v New Yorku
Burza v New Yorku
• 
ZDROJ: MarshalIN20 via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Loni po celém světě přibyl téměř milion dolarových milionářů. Počet lidí, jejichž osobní investovatelné jmění činí nejméně jeden milion dolarů (24,2 milionu korun), loni celosvětově stoupl o 920 tisíc na rekordních 14,6 milionu a jejich celkový majetek stoupl na rekordních 56,4 bilionu dolarů (1,4 biliardy korun). Zvyšovat počty dolarových milionářů pomohl hlavně růst cen akcií. Vyplývá to ze zprávy konzultační společnosti Capgemini a RBC Wealth Management.

Nejrychleji rostl počet milionářů v oblasti Asie a Tichomoří. Tato oblast tak v počtu milionářů těsně překonala Severní Ameriku. V Latinské Americe naopak počet dolarových milionářů klesl.

Capgemini a RBC do svého průzkumu zahrnují osoby, které mají investovatelný majetek více než jeden milion dolarů bez zahrnutí hodnoty jejich obydlí, sbírek a spotřebního zboží.

Navzdory rekordnímu číslu však byl růst počtu milionářů i hodnoty jejich majetku loni téměř poloviční ve srovnání s předchozím rokem a druhý nejnižší za pět let.

Výrazně se zvýšila populace mimořádně bohatých, tedy s investovatelným majetkem přes 30 milionů dolarů, kteří mají na celkovém počtu milionářů podíl pouze jedno procento, avšak na celkovém majetku 35 procent.

Pomohl také indický akciový trh

Země s největším počtem milionářů jsou USA, Japonsko, Německo a Čína. Ty na celkovém počtu milionářů loni měly podíl více než 60 procent. Výrazně také přispěly k růstu počtu nových milionářů.

V těchto zemí loni přibylo 610 tisíc nových dolarových milionářů. Posílení indického akciového trhu pak přispělo k růstu počtu milionářů v Indii o 26 procent, což byl nejvyšší růst z velkých zemí.

V USA žije 4,4 milionu milionářů. Druhé je Japonsko s 2,5 miliony a třetí Německo s 1,1 milionem milionářů. Čína, druhá největší ekonomika světa, je čtvrtá s 890 tisíci milionáři, napsala agentura AP.

Počet dolarových milionářů Autor: Capgemini
Počty dolarových milionářů podle zemí (zvětšíte kliknutím)

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.