Dovoz do Uzbekistánu komplikuje razítko | E15.cz

Dovoz do Uzbekistánu komplikuje razítko

Uzbekistán
Uzbekistán
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Dáša Hyklová, Euro

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Uzbečtí celníci začali v minulých týdnech horlivě plnit zpřísněná interní opatření týkající se kontroly dovozu zboží do jejich země. Jedná se o důsledky nařízení prezidenta Islama Abduganijeviče Karimova. To má podpořit zvýšení konkurenceschopnosti domácí produkce a zesílit boj s pašeráky.

Celníci nově požadují, aby jim dovozce doložil pravost a úplnost údajů k importovanému zboží kromě originálu faktury a nákladního listu navíc i vytištěnou a orazítkovanou celní deklarací ze státu exportéra. Přitom v zemích Evropské unie se tištěná deklarace přestala používat, zboží na export se od roku 2009 deklaruje v elektronické formě.

Z podnětu zastupitelských úřadů států EU v Uzbekistánu zareagovala na vzniklou situaci tamní Delegace EU. Po dohodě s ústředím v Bruselu požádala nótou z 1. května Ministerstvo zahraničí Uzbekistánu a tamní Ministerstvo vnějších ekonomických vztahů, investic a obchodu o nápravu stavu, čili aby „uzbecká celní pracoviště okamžitě upustila od požadavku předkládání písemné, originálním otiskem razítka opatřené celní deklarace ze státu EU“.

Současně Delegace EU uzbeckou stranu upozornila, že v případě důvodného podezření uzbeckých orgánů na pokus o celní podvod ze strany dovozce si mohou uzbecké orgány vyžádat kopii celní deklarace od celních orgánů státu exportéra v souladu s Protokolem o vzájemné administrativní pomoci k Dohodě o partnerství a spolupráci mezi Evropskými společenstvími a jejich členskými státy a Republikou Uzbekistán. Čili nikoliv od dovozce a nikoliv na trvalém základě.

„Náš zastupitelský úřad v Taškentu se letos v dubnu setkal pouze s jediným případem, kdy uzbecká celnice požadovala od uzbeckého dovozce, aby doložil pravdivost údajů ve faktuře a v nákladním listu k dodávce zboží z České republiky potvrzením celního pracoviště z ČR. Požadavek byl zdůvodněn skutečností, že v minulosti byly totožné výrobky, ovšem v menším množství, dovezeny za vyšší kupní cenu,“ uvedl Hynek Pejcha, velvyslanec České republiky v Uzbekistánu.

„Český výrobce v součinnosti s naším velvyslanectvím tiskopis zajistil. Hrozilo totiž, že by mu uzbecká celnice podle interních předpisů vyměřila dovozní clo z vyšší ceny, za kterou byly identické výrobky z ČR dovezeny do Uzbekistánu v minulosti,“ dodává velvyslanec. Velvyslanectví České republiky v Taškentu má informace, že pro potvrzení pravosti údajů uváděných v průvodních dokumentech k dováženému zboží jim uzbecké celní orgány uznávají tiskopis FIATA. Uvedený tiskopis, používaný při expedici zboží do ciziny, opatřuje celní pracoviště v ČR otiskem razítka potvrzujícím údaje o zboží v exportní zásilce. Podle Pejchy však dopady zmiňovaných opatření na český export do Uzbekistánu nebudou velké, neboť „jeho růst je založen na jiných zbožových komoditách“.

Autor: Dáša Hyklová, Euro

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.