Duda má výhrady k uprchlickým kvótám, přestože s nimi Polsko souhlasilo | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Duda má výhrady k uprchlickým kvótám, přestože s nimi Polsko souhlasilo

Duda má výhrady k uprchlickým kvótám, přestože s nimi Polsko souhlasilo
Polský prezident Andrzej Duda
• 
ZDROJ: Radoslaw Czarnecki, Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

ČTK

Polský konzervativní prezident Andrzej Duda dal najevo výhrady k plánu rozdělit migranty mezi země Evropské unie na základě povinných kvót. Podle svého mluvčího Krzysztofa Szczerského to řekl při setkání s ministryní vnitra Teresou Piotrowskou, která na rozdíl od ostatních tří členů visegrádské skupiny (Česka, Maďarska a Slovenska) a také Rumunska v úterý v Bruselu hlasovala pro jejich přijetí.

Szczerski, který je Dudovým poradcem pro mezinárodní otázky, po schůzce prezidenta s ministryní sdělil, že Duda jasně řekl, že rozhodnutí „hodnotí negativně“, zejména pokud jde o souhlas Polska s přijetím uprchlíků. „Výhrady nebyly zcela odstraněny,“ poznamenal.

Piotrowská po setkání s prezidentem opět hájila odklon své vlády od předcházející shody se zeměmi visegrádské čtyřky ohledně odmítání povinných kvót. Poukazovala přitom na to, že v odhlasovaném dokumentu ministrů vnitra byly vzaty v úvahu všechny body předložené Polskem.

Opoziční kandidátka na premiérku pro říjnové parlamentní volby Beata Szydlová, která řídila Dudovu volební kampaň, označila polský souhlas s povinnými kvótami za skandální.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!