Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny poprvé od dubna vzrostla | E15.cz

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny poprvé od dubna vzrostla

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny se v červenci poprvé od dubna zlepšuje navzdory zmatkům kolem řecké dluhové krize a budoucnosti Řecka v eurozóně. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který zveřejnila společnost Sentix. Průzkum se však uskutečnil před nedělním řeckým referendem.

Hlavní index důvěry pro červenec stoupl na 18,5 bodu z červnových 17,1 bodu. Výsledky překonaly i očekávání analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří naopak čekali snížení indexu na 15 bodů.

„Navzdory krizi související s Řeckem investoři vnímají ekonomiku eurozóny silnější než minulý měsíc a nyní se vlastně chovají, jako by eurozóna výrazně rostla,“ komentoval údaje analytik Sentix Sebastian Wanke. Průzkum mezi 1012 investory se uskutečnil od 2. do 4. července.

Navzdory krizi související s Řeckem investoři vnímají ekonomiku eurozóny silnější než minulý měsíc

Dílčí index hodnocení současných podmínek stoupl o tři body na 14,8 bodu, nejvýše od července 2011. Index hodnotící budoucí očekávání však mírně klesl o 0,2 bodu na 22,3 bodu. Index sledující situaci v Německu ukázal, že důvěra v největší evropskou ekonomiku zůstává stabilní. Index hodnotící současnou situaci stoupl na nejvyšší hodnotu v letošním roce a index očekávání se rovněž zvýšil.

Řečtí voliči v neděli odmítli podmínky mezinárodních věřitelů na řešení dluhové krize. Proti se vyslovilo více než 61 procent hlasujících. Jaké budou důsledky odmítnutí zatím není jasné. Eurozónu a Atény nyní čeká vyjednávání o nové dohodě a o další budoucnosti země v eurozóně. Podle některých analytiků i unijních představitelů bude možná Řecko přinuceno vzdát se eura.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video