Ebola má již přes 1200 obětí, Berlín hlasí falešný poplach | E15.cz

Ebola má již přes 1200 obětí, Berlín hlasí falešný poplach

Zásah zdravotníků v Berlíně kvůli podezření na ebolu
Zásah zdravotníků v Berlíně kvůli podezření na ebolu
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet obětí epidemie eboly v západní Africe vzrostl na 1229, oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO). Celkem se chorobou nakazilo již více než 2200 osob ve čtyřech zemích. Podezření na onemocnění ebolou oznámily Španělsko a Německo, následné testy u berlínské pacientky nemoc nepotvrdily. Dva možné případy ohlásilo také Rakousko.

WHO ve spolupráci se Světovým potravinovým programem připravuje potravinovou pomoc zhruba pro milion lidí v karanténních zónách v Guineji, Libérii a Sieře Leone. „Pravidelné dodávky jídla jsou možným způsobem, jak omezit nezbytné přesuny (lidí),“ stojí v prohlášení WHO. Organizace chce zásobovat pacienty v nemocnicích i přímo v jejich obydlích v oblastech, v nichž vlády jednotlivých zemí vyhlásili karanténu. Chce tak předejít dalšímu šíření nemoci.

Libérie oznámila, že našla a umístila do karantény sedmnáct pacientů s podezřením na onemocnění ebolou, kteří o víkendu uprchli z nemocnice v jedné z chudinských čtvrtí metropole Monrovia.

Podezření na ebolu oznámilo také Rakousko. Hornorakouský hejtman Josef Pühringer uvedl, že v izolaci jsou kvůli podezření na ebolu dva muži, kteří do země minulou středu přicestovali z Nigérie.

Experimentální lék zřejmě účinkuje

Tři liberijští lékaři, kteří před časem dostali jako první Afričané experimentální lék ZMapp, vykazují „pozoruhodné známky zlepšení“ zdravotního stavu, uvedlo to místní ministerstvo informací. Dosud neschválený preparát dostali již dříve dva nakažení Američané Kent Brantly a Nancy Writebolová, kteří se podle všeho zotavují, ale i španělský misionář Miguel Pajares, který ovšem nakonec nemoci podlehl.

Nový případ podezření na nakažení virem eboly se dnes objevil ve Španělsku. Zdravotníci v baskické metropoli Bilbau uvalili karanténu na muže, který se před časem vrátil z pracovní cesty po Sieře Leone.

Rozsáhlou bezpečnostní akci vyvolalo podezření na nákazu v v Berlíně. Zdravotníci převezli do izolace ženu, která zkolabovala na pracovním úřadu ve čtvrti Pankow. Podle pracovnic úřadu vykazovala známky horečnatého infekčního onemocnění. Spolu s nemocnou skončilo na čtyři hodiny v karanténě i 600 zaměstnanců úřadu. Lékaři ze specializované berlínské nemocnice později oznámili, že podezření na ebolu vyloučili a hospitalizovaná žena trpí blíže neurčenou střevní infekcí.

Podezření na zákeřnou krvácivou horečku se nepotvrdila v případě 13letého Guinejce, kterého v neděli izolovali belgičtí lékaři v Ostende. Podle testů má chlapec malárii.

Kamerun uzavřel hranice s Nigérií

K opatřením proti šíření nemoci se přidal také Kamerun a uzavřel hranici s Nigérií, která hlásí již dvanáct pacientů s ebolou. Dalších více než 190 osob je v nejlidnatější africké zemi pod přísným dohledem v karanténě pro případ, že by se u nich choroba prokázala. Na ebolu dosud v zemi zemřeli čtyři lidé.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný oficiálně schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká. Epidemie postihla západoafrické státy Libérii, Guineu, Sierru Leone a Nigérii.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video