Ebola na ústupu. Libérie znovu otevírá hranice | E15.cz

Ebola na ústupu. Libérie znovu otevírá hranice

Pracovníci Červeného kříže prochází jedním z táborů v karanténě v liberijské Monrovii
Pracovníci Červeného kříže prochází jedním z táborů v karanténě v liberijské Monrovii
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Libérie otevřela hraniční přechody do Sierry Leone a Guineje, které kvůli ebole uzavřela loni v červenci. Vzhledem ke zlepšení situace v boji se smrtelným onemocněním prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová také zrušila zákaz nočního vycházení, který platil od srpna. Po pětiměsíčním přerušení se znovu začalo učit ve školách.

Ebola zabila ve třech západoafrických zemích přes 9300 lidí a 3900 z nich připadají právě na Libérii.

Světová zdravotnická organizace oznámila, že v předminulém týdnu v Libérii zaznamenala jen dva nové případy onemocnění, zatímco v Guineji jich bylo 52 a v Sieře Leone 74.

Prezidentka navzdory příznivému vývoji varovala před samolibostí a pověřila ministerstvo zdravotnictví, aby dále uplatňovalo opatření, která mají zabránit šíření nemoci ze sousedních zemí.

Těžká rána pro liberijskou ekonomiku

Uzavření hraničních přechodů podle agentury AFP těžce poznamenalo liberijskou ekonomiku. Mnoho obchodníků se okamžitě po zrušení zákazu vydalo do sousedních zemí nakoupit chybějící zboží.

Prezidentka se tento týden vydává do USA a v pátek ji má přijmout v Bílém domě prezident Barack Obama. USA Libérii poskytly na pomoc v boji proti ebole 3000 vojáků, většina z nich už z Libérie odjela. Johnsonová-Sirleafová bude 3. března o boji proti ebole hovořit na bruselské mezinárodní konferenci svolané Evropskou unií.

Virus eboly Autor: CC BY 2.0: NIAID via Flickr
Virus eboly

V zemí testují dvě vakcíny

V zemi začátkem února začalo testování dvou experimentálních vakcín proti ebole. V první fázi mělo být pokusně očkováno asi 600 dobrovolníků, nakonec by jich ale mohlo být až 27 tisíc.

Při dosavadních zkouškách se prokázalo, že vakcíny nejsou pro lidi nebezpečné. Epidemie eboly si dosud v západní Africe vyžádala téměř 9000 životů. Testování vakcín je součástí mezinárodní snahy zabránit tomu, aby se podobná epidemie opakovala, uvedla agentura AP.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.