Ebola se šíří rychleji. Nakažených může být 20 tisíc už za šest týdnů | E15.cz

Ebola se šíří rychleji. Nakažených může být 20 tisíc už za šest týdnů

Ebola se šíří rychleji. Nakažených může být 20 tisíc už za šest týdnů
pracovníci Červeného kříže prochází jedním z táborů v karanténě v liberijské Monrovii
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
msc

Počet lidí nakažených ebolou by v západní Africe mohl dosáhnout dvaceti tisíc už na začátku listopadu, pokud se nezavedou přísná opatření proti šíření nákazy. Vyplývá to z nového odhadu, který zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Epidemie smrtícího viru si podle ní zatím vyžádala nejméně 2811 mrtvých, tedy více než polovinu z 5864 nemocných. Pokud se neudělá nic proti jejímu šíření, hrozí prý, že nákaza by v oblasti mohla přetrvávat i několik let.

WHO již na konci srpna varovala, že počet nakažených ebolou by mohl přesáhnout 20 tisíc v příštích devíti měsících. Americké centrum pro kontrolu nemocí o víkendu dokonce varovalo, že do konce ledna by počet nakažených mohl přesáhnout i půl milionu lidí, pokud nedojde k zavedení přísných karanténních protokolů.

V článku, který zveřejnila odborná revue New England Journal of Medicine, nyní experti WHO a Královské univerzity tvrdí, že počet případů nákazy nadále poroste exponenciálně, pokud pacienti nebudou umístěni do izolace a nebude se pátrat po lidech, se kterými nakažení přišli do styku, citovala ze studie agentura Reuters.

Mezi nakaženými je i přes 300 lékařů

Nejnovější studie zachycuje odhady na základě údajů ze třetí vlny šíření viru v Guineji, Sieře Leone a epidemií nejvíce zasažené Libérii. Virus se rozšířil i do Nigérie a do Senegalu. Mezi nakaženými je i přes 300 lékařů a dalších zdravotnických pomocníků, nejméně 151 z nich nákaze podlehlo.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Zatím proti němu neexistuje žádný schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost na nákazu je vysoká.

Autor: ČTK, msc
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!