ECB nebude zpřísňovat měnovou politiku, hospodářské oživení prý stále čelí rizikům | E15.cz

ECB nebude zpřísňovat měnovou politiku, hospodářské oživení prý stále čelí rizikům

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Evropská centrální banka podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravám programu nákupu cenných papírů.

Evropská centrální banka zatím navzdory vzestupu inflace a zlepšujícím se hospodářským vyhlídkám odolává výzvám ke zpřísnění měnové politiky. Její představitelé se domnívají, že růst inflace je pouze dočasný a že hospodářské oživení stále čelí rizikům.

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v únoru zrychlilo na dvě procenta, inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň za téměř čtyři roky. Podnikatelská nálada v eurozóně se podle průzkumů nachází na šestiletém maximu, zatímco míra nezaměstnanosti je na nejnižší úrovni od roku 2009.

Německá bankovní asociace BdB a ekonomický institut Ifo Evropskou centrální banku vyzvaly, aby začala připravovat půdu k ukončení své mimořádně uvolněné měnové politiky. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble hovořil o potřebě "včasného" odchodu Evropské centrální banky od stimulačních opatření.

V prosinci Evropská centrální bankaoznámila, že prodlouží program nákupů dluhopisů minimálně o devět měsíců, tedy do konce letošního roku. Současně rozhodla, že od dubna sníží měsíční objem těchto nákupů na 60 miliard eur (1,6 bilionu korun) z dosavadních 80 miliard. Základní úroková sazba Evropské centrální banky je nyní na nule a depozitní sazba činí minus 0,4 procenta, takže komerční banky musejí za uložení svých peněz u Evropské centrální banky platit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.