ECB nebude zpřísňovat měnovou politiku, hospodářské oživení prý stále čelí rizikům | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

ECB nebude zpřísňovat měnovou politiku, hospodářské oživení prý stále čelí rizikům

ČTK

Evropská centrální banka podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravám programu nákupu cenných papírů.

Evropská centrální banka zatím navzdory vzestupu inflace a zlepšujícím se hospodářským vyhlídkám odolává výzvám ke zpřísnění měnové politiky. Její představitelé se domnívají, že růst inflace je pouze dočasný a že hospodářské oživení stále čelí rizikům.

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v únoru zrychlilo na dvě procenta, inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň za téměř čtyři roky. Podnikatelská nálada v eurozóně se podle průzkumů nachází na šestiletém maximu, zatímco míra nezaměstnanosti je na nejnižší úrovni od roku 2009.

Němci vyzývají Evropskou centrální banku ke zvýšení úroků. Prý je čas na "normalizaci"

Německá bankovní asociace BdB a ekonomický institut Ifo Evropskou centrální banku vyzvaly, aby začala připravovat půdu k ukončení své mimořádně uvolněné měnové politiky. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble hovořil o potřebě "včasného" odchodu Evropské centrální banky od stimulačních opatření.

V prosinci Evropská centrální bankaoznámila, že prodlouží program nákupů dluhopisů minimálně o devět měsíců, tedy do konce letošního roku. Současně rozhodla, že od dubna sníží měsíční objem těchto nákupů na 60 miliard eur (1,6 bilionu korun) z dosavadních 80 miliard. Základní úroková sazba Evropské centrální banky je nyní na nule a depozitní sazba činí minus 0,4 procenta, takže komerční banky musejí za uložení svých peněz u Evropské centrální banky platit.

Z parketu Jany Steckerové: Fed je připraven

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!