EK Česku schválila přes tři miliardy eur v programu Životní prostředí | E15.cz

EK Česku schválila přes tři miliardy eur v programu Životní prostředí

Evropská unie, Brusel.
Evropská unie, Brusel.
• 
ZDROJ: Jan Sedlak

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská komise schválila Česku operační program Životní prostředí (OPŽP) pro roky 2014 až 2020. Program má rozpočet přes 3,1 miliardy eur (asi 83,7 miliard korun). Celkem 2,6 miliardy eur (přes 70 miliard korun) bude Česku poskytnuto z Evropského fondu pro regionální rozvoj a z Fondu soudržnosti. Ministerstvo životního prostředí už minulý týden vyhlásilo avíza na výzvy z nového programového období na ekologické projekty za téměř osm miliard korun, uvedl v reakci ministr Richard Brabec.

„Momentálně už běží přípravy na jednání monitorovacího výboru OPŽP, které proběhne v polovině června, tak abychom ostré výzvy mohli vyhlásit ihned po tomto jednání a příjem žádostí spustit už od 14. srpna tohoto roku,“ řekl. Ministerstvo upřesnilo, že v novém OPŽP je přichystáno téměř 2,637 miliardy eur (72 miliard korun). Rozdíl do celkového rozpočtu programu, který uvedla Evropská komise, doplácí sama ČR v rámci spolufinancování.

Získat evropské peníze mohou zájemci například na protipovodňová opatření, zlepšování kvality ovzduší, řešení odpadů nebo zachování přírodního bohatství. Podle komise má být program „klíčový nástroj“ k provádění českých národních strategií v oblasti životního prostředí. Evropská exekutiva zdůrazňuje také přechod k nízkouhlíkové ekonomice účinně využívající přírodní zdroje, mělo by to podle ní pomoci české konkurenceschopnosti.

Momentálně už běží přípravy na jednání monitorovacího výboru OPŽP

Operační program (OP) Životní prostředí se tak dnes stal druhým odsouhlaseným českým programem v nynějším víceletém finančním období po OP Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, který komise schválila ve středu. ČR měla ve vyjednávání nových operačních programů výrazný skluz. Do tohoto týdne byla poslední zemí EU, která neměla schválený ani jeden program pro aktuální víceleté finanční období zahájené už loni.

Podle eurokomisařky pro regionální politiku Coriny Cretsuové je schválený program ukázkou, že „konkurenční výhody mohou stát na zelenějších základech, kdy se snižují jak emise uhlíku, tak náklady“. Program má podle ní cílit na energeticky účinná řešení a v důsledku tak prý české regiony budou atraktivnější pro podnikání a investice.

Česko může čerpat až 23,8 miliardy eur

Podle eurokomisařky pro regionální politiku Coriny Cretsuové je dnes schválený program ukázkou, že „konkurenční výhody mohou stát na zelenějších základech, kdy se snižují jak emise uhlíku, tak náklady“. Program má podle ní cílit na energeticky účinná řešení, a v důsledku tak prý české regiony budou atraktivnější pro podnikání a investice.

Česká republika může v novém programovém období 2014 až 2020 z různých evropských fondů čerpat až 23,83 miliardy eur (652 miliard korun). V nové sedmiletce se snížil počet operačních programů, strukturálních je osm. Doplňují je operační program rybářství a program rozvoje venkova.

Lepší zásobení vodou až pro 150 tisíc lidí

Mezi očekávané přínosy programu komise zařadila nové napojení 60 tisíc obyvatel na vylepšené čističky odpadních vod a lepší zásobení vodou pro dalších 150 tisíc lidí. Asi 80 tisíc českých občanů prý bude mít prospěch z nových protipovodňových opatření.

Program pomůže zvýšit české kapacity pro recyklaci odpadů o 700 tisíc tun, podpoří 1600 opatření na podporu živočišných a rostlinných druhů a jejich stanovišť. Napomoci má také každoročnímu snížení emisí skleníkových plynů o 620 tisíc tun oxidu uhličitého (CO2) a snížení spotřeby energie ve veřejných budovách o dva miliony gigajoulů (GJ).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video