Ekonomická nálada v eurozóně je nejlepší za téměř deset let, uvádí Evropská komise | E15.cz

Ekonomická nálada v eurozóně je nejlepší za téměř deset let, uvádí Evropská komise

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ekonomická nálada v eurozóně se v červnu dostala na nejlepší úroveň za téměř deset let. Optimismus vzrostl ve všech sledovaných hospodářských odvětvích i mezi spotřebiteli. Vyplývá to z dnešních údajů Evropské komise.

Index ekonomické nálady v eurozóně v červnu stoupl o 1,9 bodu na 111,1 bodu. To představuje jeho nejvyšší hodnotu od srpna 2007. Analytici podle průzkumu agentury Reuters počítali s mnohem mírnějším nárůstem indexu, a to na 109,5 bodu z květnových 109,2 bodu.

Ekonomická nálada se podle dnešních údajů Evropské komise v červnu zlepšila rovněž v Británii, kde její index stoupl na 109,3 bodu z květnových 108,2 bodu. Za růstem indexu stál optimismus v průmyslu a ve stavebnictví. Spotřebitelská důvěra se však v Británii propadla na desetiměsíční minimum.

Na náladu britských spotřebitelů měla podle agentury Reuters pravděpodobně negativní vliv stoupající inflace. Spotřebitelské ceny tlačí vzhůru propad kurzu libry po loňském referendu o takzvaném brexitu, tedy vystoupení země z Evropské unie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video