Ekonomicky zničená Venezuela zvyšuje minimální mzdu. Letos už počtvrté

Venezuelané vyrazili přes hranici na nákupy do Kolumbie

Venezuelané vyrazili přes hranici na nákupy do Kolumbie Zdroj: ctk

Provládní akce ve Venezuele
Provládní akce ve Venezuele
Provládní akce ve Venezuele
Provládní akce ve Venezuele
Venezuela
15
Fotogalerie

Ve finanční krizí sužované Venezuele prezident Nicolas Maduro zvýšil minimální mzdu. Obyvatelé státu, který v současnosti trápí růst inflace až v hodnotě pěti set procent tak budou mít základní příjem téměř o polovinu větší. Podle finančních analytiků však zvýšení minimálního platu nebude mít pro obyčejné obyvatele téměř žádný význam. 

Odsouhlasené navýšení má činit čtyřicet procent, ze současných 65 tisíc bolívarů tak bude základní mzda ve Venezuele necelých 91 tisíc. Obtížné je však tuto měnu převést na dolary, ve Venezuele totiž vláda používá tři různé směnné kurzy. Podle toho nejvyššího je nyní minimální mzda v zemi necelých 3500 korun. Například CNN však pracuje s neoficiálním, ale reálnějším kurzem serveru DolarToday.com, podle kterého minimální plat činí asi 65 dolarů (cca 1600 korun).

I když se čtyřicetiprocentní navýšení může zdát pro místní obyvatele jako spása, v jejich životech se nejspíše nic nezmění. Tak jako se to nezměnilo doposud – Madurova vláda základní mzdu letos navyšovala již počtvrté. Ekonomové totiž očekávají zesilování inflace i v příštím roce, kdy by její růst měl dosáhnout těžko představitelných 1660 procent.

Velká část obyvatel tak bude mít i nadále problémy sehnat základní potraviny a zboží osobní potřeby. Poté, co vláda přestala regulovat ceny potravin, se sice situace na chvíli zlepšila, následně toho však začali využívat překupníci, kteří si za zboží začali účtovat několikanásobné sumy. I přes zoufalou situaci Madurova vláda občas exemplárně potrestá obyvatele, kteří na černém trhu nakupují, nebo prodávají místa v nekonečných frontách před obchody.

Ke zvýšení mezd došlo jen den předtím, než mělo dojít k celostátní stávce plánované opozicí. Hlasy Madurových odpůrců však neumlčelo jen zvýšení minimálních mezd. Přidáno dostaly totiž také ozbrojené složky, které by vůči prezidentovým oponentům pravděpodobně bez otázek zasáhly. „Jedná se o čisté zneužití síly a příklad autoritářské vlády,“ uvedla opozice ve společném prohlášení. Další protesty by se měly konat 3. listopadu. Je pravděpodobné, že se během nich bude opakovat situace z minulého měsíce, kdy se opozice snažila vyvolat hlasování o sesazení Madura. Sám prezident po nedávném setkání s papežem oznámil, že se svými oponenty bude o budoucnosti země jednat.

Státem řízená ekonomika se potýká s většími problémy poslední dva roky. Může za ně především pokles cen ropy, strategické suroviny, na které je Venezuela závislá. Obrovským problémem je právě nedostatek potravin, kdy polovina obyvatel přiznává, že musí jídlo shánět na černém trhu. Obchody jsou velmi špatně zásobované a tvoří se u nich několikahodinové fronty.


Nicolas Maduro, nástupce Huga Cháveze, nastoupil do úřadu v březnu 2013. Původním zaměstnáním řidič autobusu se Maduro postupně vypracoval na odborového předáka a politika. V minulosti zastával také funkci ministra zahraničí.