Erdogan: Turecko loni vyhostilo jednoho z útočníků, Belgie jej osvobodila | E15.cz

Erdogan: Turecko loni vyhostilo jednoho z útočníků, Belgie jej osvobodila

Policie v Bruselu
Policie v Bruselu
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecko loni v červnu zadrželo jednoho z bruselských atentátníků a posléze ho vyhostilo. Řekl to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Prezidentský úřad následně uvedl, že šlo o Brahima El Bakraouiho. Belgické úřady ale podle Erdogana radikála pustily na svobodu, a to navzdory varování, které o něm z Turecka dostaly.

Erdogan na tiskové konferenci neřekl, o kterém z pachatelů úterních teroristických útoků mluví, jeho úřad ale následně agentuře Reuters sdělil, že šlo o jednoho z bratrů Bakraouiových. Brahim Bakraoui se odpálil na letišti, jeho bratr Khalid v metru.

Podle tureckého prezidenta byl radikál zatčen loni v červnu v jihotureckém Gaziantepu u syrské hranice. Následně ho úřady na jeho žádost vyhostily. Belgii prý 14. července varovaly, že jde o „zahraničního teroristického bojovníka“.

Navzdory tomu jej ale prý belgické úřady loni v červenci propustily na svobodu. Podle úřadu tureckého prezidenta zdůvodnil Brusel propuštění tím, že u Bakraouiho neodhalil „žádnou spojitost s terorismem“. Kdy se Bakraoui dostal z Nizozemska do Belgie, zatím není jasné.

Pro věznění nebyl důvod

Belgický ministr spravedlnosti Koen Geens tureckou kritiku odmítl. El Bakraoui podle něj v Belgii nespáchal žádné teroristické činy, a nemohl být proto zadržován. V době vyhoštění z Turecka ho policie evidovala pouze jako běžného kriminálníka.

Už po loňských listopadových teroristických útocích v Paříži Ankara uvedla, že Turecko francouzské úřady před jedním z atentátníků dvakrát varovaly. Paříž na to prý ale nijak nereagovala. Při úterních atentátech na bruselském letišti a v metru zahynulo více než 30 lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video