Erdogan vyhrožuje Evropě. Chce přehodnocení vztahů od A do Z | E15.cz

Erdogan vyhrožuje Evropě. Chce přehodnocení vztahů od A do Z

ČTK

Turecko po dubnovém referendu o změnách ústavy přehodnotí své politické vztahy s Evropskou unií a to včetně migrační dohody uzavřené před rokem. V rozhovoru poskytnutém stanici CNN Türk to dnes řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Nvzdory neshodám si však podle něj Ankara udrží hospodářské vztahy s evropskou osmadvacítkou. Turecko má v poslední době napjaté vztahy s řadou členských zemí EU, naposledy se mezi ně zařadilo Bulharsko.

Ankara přehodnotí vše "od A do Z" ve vztazích s EU, uvedl Erdogan. S procesem začne hned po skončení referenda, v němž budou Turci 16. dubna hlasovat o ústavních změnách, které by měly posílit pravomoci hlavy státu, dodal prezident.

Vztahy Turecka s některými evropskými zeměmi jsou napjaté kvůli snaze tureckých politiků z vládní AKP získat před lidovým hlasováním na svou stranu tamní tureckou menšinu. Nizozemsko a Německo zrušily několik vystoupení tureckých ministrů na svém území, což Erdogan označil za "nacistické metody".

Erdogan obvinil Merkelovou z nacistických praktik. Tak to už jste přehnali, reaguje ministr zahraničí

Prezident zopakoval, že kroky evropských zemí odpovídají definici fašismu a nacismu. "Dokud budete Erdoganovi říkat diktátor, budu já vás oslovovat takto," řekl prezident. Odmítl také spekulace některých médií, že má v plánu navštívit ještě před referendem Německo osobně.

Tureckého velvyslance při EU si kvůli prezidentovým výrokům dnes předvolala šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová.

Napětí v současnosti panuje ale i ve vztazích Turecka s Bulharskem, které čekají v neděli předčasné volby. Podle Erdogana Sofia vyvíjí tlak na místní Turky, aby nedávali hlas nové straně DOST. Ta je podle některých pod Erdoganovým vlivem. Bulharský prezident Rumen Radev minulý týden Ankaru obvinil, že se do voleb v jeho zemi vměšuje. "Máme právo žádat práva pro naše krajany a postavit se na jejich stranu," reagoval na výtku dnes turecký prezident.

Přibližně deset procent ze 7,2 milionu bulharských občanů je turecké národnosti. V úterý stovky bulharských nacionalistů několik hodin blokovaly tři hlavní přechody na bulharsko-tureckých hranicích, aby zabránily údajné volební turistice bulharských Turků žijících dlouhodobě v Turecku. Podobný protest chystají i na pátek.

"Bulharsko nedává, ale ani nepřijímá lekce z demokracie, zvlášť ne od zemí, které nerespektují právní stát," uvedl v reakci na dnešní Erdoganovy výroky prezident Radev.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!