Erdogan obvinil Merkelovou z nacistických praktik. Tak to už jste přehnali, reaguje ministr zahraničí | E15.cz

Erdogan obvinil Merkelovou z nacistických praktik. Tak to už jste přehnali, reaguje ministr zahraničí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhrotil napjaté vztahy mezi Německem a Tureckem, osočil německou kancléřku Angelou Merkelovou z nacistických praktik. Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel v reakci uvedl, že Erdogan překročil přípustnou mez.

Mezi oběma zeměmi se rozpoutala ostrá diplomatická pře poté, co německé úřady stejně jako Nizozemsko znemožnily agitovat tureckým ministrům na svém území před dubnovým referendem o posílení Erdoganových pravomocí.

Turecký lídr, který jednání obou zemí již dříve přirovnal k praktikám nacistů, dnes zaútočil přímo na německou kancléřku. "Právě se dopouštíš nacistických praktik," použil podle agentury AFP v televizním projevu neformální tykání. "Proti komu? Mým bratrským tureckým občanům v Německu a bratrským ministrům," dodal s odkazem na členy své vlády, kteří chtěli mezi německými Turky agitovat za volbu ve prospěch Erdogana.

Podívejte se, jak Turci podporují Erdogana: 

Šéf německé diplomacie Gabriel kvůli tomu kontaktoval svého tureckého kolegu Mevlüta Çavuşoglu, jemuž dal jasně najevo, že "šokující" prezidentova slova "překročila meze". "Jsme tolerantní, ale nejsme hlupáci," řekl Gabriel německému deníku Passauer Neue Presse.

Německý ministr zahraničí již v sobotu uvedl, že Turecku se více než kdy dříve vzdálil možný vstup do Evropské unie.

Roztržku dále prohloubilo i dnešní tvrzení šéfa německé tajné služby, který zapochyboval, že za zmařeným loňským pokusem o puč části turecké armády je islámský duchovní Fethullah Gülen. Turecké úřady přitom již řadu měsíců pronásledují tisíce lidí spojovaných s tímto mužem, jehož vydání z USA Ankara požaduje.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.