Erdoganovi blokáda Twitteru nevyšla, Turci tweetují jako oživot | E15.cz

Erdoganovi blokáda Twitteru nevyšla, Turci tweetují jako oživot

Twitter
Twitter
• 
ZDROJ: Radek Pavlovic, E15

msc, Jakub Čížek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tureckému premiérovi Erdoganovi snaha o umlčení opozice před blížícími se komunálními volbymi nevyšla. Přestože dnes naplnil svou hrozbu a přikázal v zemi zablokovat sociální síť Twitter, Turci na rozhodnutí vlády vyzráli a tweetují více než jindy. Úřady totiž podle všech informací blokují Twitter jen částečně a Turci hned našli způsob, jak zákaz obejít.

Twitter je podle Erdogana zhoubný, protože slouží k vyvolávání nepokojů v zemi. V Turecku se totiž blíží termín voleb a právě skrze Twitter se organizuje turecká opozice. Záminkou k dnešnímu oficiálnímu zablokování mu byl fakt, že prý sociální síť nereagovala na soudní příkaz ke smazání několika příspěvků, které prý poškozovaly turecké občany. „Byly podniknuty kroky k zablokování přístupu v rámci soudního rozhodnutí, protože se nepodařilo překonat problémy s vedením Twitteru,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný turecký činitel.

Zablokování k narozeninám

Z Turecka se ale „beztwitterová“ země nestala. Pokud se podíváte na mapu aktuálního provozu onemilliontweetmap.com, zjistíte, že se má v zemi Twitter, který dnes slaví osmé výročí založení, nadále k světu a jeho uživatelé tweetují jako o život. Nejedná se přitom o žádné staré zprávy – stačí mapu přiblížit a podívat se na časy zpráviček. Všechny pocházejí z dnešního dne.

Je tedy možné, že Turecko blokuje Twitter jen částečně – třeba jen skrze WWW a DNS servery, zatímco přímá komunikace z mobilních klientů funguje i nadále. Pak tu jsou samozřejmě ještě klienti třetích stran. Stačí tedy prostě použít jiný a čistý DNS server – třeba ten od Googlu na adresách 8.8.8.8 a 8.8.4.4. Na blokaci zareagoval i samotný Twitter, která vyzval Turky, ať tweetují třeba skrze SMS.

Informace o tom, jak zákaz Twitteru obejít, si Turci začali rychle vyměňovat, například i takovouto „graffiti“ formou:

Eurokomisař Štefan Füle prohlásil, že je krokem Ankary „vážně znepokojen“. Prezident země Abdullah Gül poté vyzval ke zmírnění tohoto opatření a prohlásil, že zablokovány by měly být pouze jednotlivé účty. Podle vicepremiéra Aliho Babacana je blokování populární sítě dočasným krokem.

Facebooku a dalších sociálních sítí, které Erdogan rovněž kritizuje kvůli tomu, že jejich prostřednictvím lidé údajně organizují protivládní demonstrace, se žádný zákaz alespoň prozatím netýká.

Autor: msc, Jakub Čížek

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video