EU hrozí Česku žalobou kvůli omezování volného pohybu osob | E15.cz

EU hrozí Česku žalobou kvůli omezování volného pohybu osob

Hraniční přechod EU
Hraniční přechod EU
• 

ČTK

Česká republika by mohla spolu s dalšími devíti státy Evropské unie stanout před Evropský soud v Lucemburku pro údajné porušování pravidel volného pohybu osob. Podle Evropské komise zmíněné země stále ještě dostatečně nezakomponovaly do svých právních řádů příslušnou směrnici z roku 2004.

Brusel označuje v dotyčných zemích za klíčový nedostatek neúplné nebo nesprávné uplatňování dané směrnice zejména v otázce pobytu občanů z jiných států EU a jejich rodinných příslušníků nebo partnerů. Kriticky se staví rovněž k praktikám kolem vydávání víz a povolení k pobytu lidí a jejich rodin ze zemí, které nejsou členy EU, a kolem zajišťování jejich ochrany před vyhoštěním.

Komise proto od března do června letošního roku zahájila řízení pro porušení práva na volný pohyb proti Británii, České republice, Kypru, Litvě, Maltě, Německu, Polsku, Rakousku, Španělsku a Švédsku. Pokud tyto země nesjednají nápravu, procedura může vyústit až v žalobu u soudního dvora v Lucemburku.

Dalších 16 členských států už podle Bruselu přijalo nebo přijímají příslušná legislativní opatření tak, aby byly v souladu se zmíněnou směrnicí. Komise ovšem upozorňuje, že bude také sledovat, jak normy směrnice uplatňují v praxi.

„Právo na volný pohyb je jedním z práv, jehož si občané EU nejvíce cení,“ prohlásila v dnešním prohlášení eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová. „Chci zajistit, aby práva na volný pohyb mohli účinně požívat všichni občané EU,“ dodala.

Komise začala vyvíjet tlak na bezvýhradné přijetí směrnice vůči všem členským zemím EU od loňského roku, kdy vzbudila pozornost zejména Francie ráznými zákroky proti nezákonným přistěhovalcům a vyhošťováním stovek Romů zejména do Rumunska a Bulharska.

Právě s volným pohybem osob souvisí i romská otázka, která má celoevropský rozměr. Komise letos v dubnu navrhla rámcové opatření směřující k podpoře úsilí o začlenění Romů do společnosti v zemích, v nichž žijí, a to zajištěním dostupnosti vzdělávání, pracovních míst, zdravotní péče a bydlení. Členské státy by si měly stanovit cíle pro integraci Romů, které zohledňují velikost jejich populace a současnou situaci, pokud jde o integrační opatření. Na podporu úsilí členských států jsou k dispozici finanční prostředky a unijní právní opora pro boj proti diskriminaci.

Podle komise evropští občané využívají svého práva na volný pohyb dennodenně, v rámci EU jako turisté uskuteční ročně zhruba 1,25 miliardy cest. Nedávný výzkum ukázal, že 48 procent evropských občanů považuje právo volně se pohybovat a pobývat v Evropské unii za svoje nejdůležitější občanské právo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.