EU posvětila vznik největších aerolinek světa | E15.cz

EU posvětila vznik největších aerolinek světa

EU posvětila vznik největších aerolinek světa
ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
pav

Americké letecké společnosti US Airways a American Airlines dostanou od Evropské unie souhlas s plánovou fúzí. Sdělily to dnes dva zdroje agentury Reuters, které jsou s průběhem jednání obeznámeny. Aerolinky prý totiž přistoupily na to, že se vzdají odletových stání na londýnském letišti Heathrow a ve Philadelphii.

Firmy podle Reuters tento ústupek nabídly už dříve, aby tak zmírnily obavy z možného narušení hospodářské soutěže. Plánová fúze v hodnotě kolem 11 miliard dolarů (více než 214 miliard Kč) má vést k vytvoření největších aerolinek světa.

„Dohoda je připravena ke schválení,“ uvedl jeden ze zdrojů. Plánovanou fúzi firmy oznámily v únoru a očekávají, že transakce bude hotova do konce září. Evropská komise by o ní měla rozhodnout do 6. srpna.

V polovině července už chystanou obchodní operaci schválili akcionáři US Airways Group. Nová společnost ponese název American Airlines.

Kritici fúze se obávají, že spojení firem omezí konkurenci a povede k růstu cen letenek. Podobné stížnosti se objevily i po oznámení fúze společností Delta a Northwest v roce 2008, United a Continental v roce 2010 a Southwest a AirTran v roce 2011. Antimonopolní úřad ale ve všech těchto případech fúzi schválil.

Autor: ČTK, pav
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!