EU prý zruší víza Ukrajincům a Gruzínům od Nového roku | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

EU prý zruší víza Ukrajincům a Gruzínům od Nového roku

EU prý zruší víza Ukrajincům a Gruzínům od Nového roku
Ukrajinský prezident Petro Porošenko
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Evropská unie se chystá dostát slibu zrušit Ukrajincům a Gruzínům víza, a to od Nového roku. Tvrdí to ukrajinská média s odvoláním na nejmenované unijní diplomaty. Podle nich se dá v říjnu čekat konečné rozhodnutí Evropského parlamentu a členských států unie v tomto směru a faktické zrušení víz právě od 1. ledna 2017.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko nedávno vyjádřil přesvědčení, že EU zruší Ukrajincům víza „v nejbližších týdnech“, připomněl dnes list Ukrajinska pravda. Právě ten před týdnem vyzval západní vlády, ať víza neruší, ani nedají Kyjevu finanční pomoc, dokud na Ukrajině nezačnou opravdové reformy a boj proti korupci, namísto jejich předstírání.

Evropská komise navrhla 20. dubna členským státům a Evropskému parlamentu zrušit ukrajinským občanům víza při vstupu do schengenského prostoru volného pohybu. Návrh vstoupí v platnost, pokud jej schválí kvalifikovaná většina členských států EU a Evropský parlament. Ukrajinci jsou už nyní nejpočetnější skupinou cizinců žijících v Česku.

O vízové liberalizaci jedná EU s Ukrajinou od roku 2008. EK v dubnu připomněla, že zrušení víz ještě nedává právo v EU pracovat. O zrušení unijních víz se také velice energicky zasazuje Turecko, které v opačném případě hrozí vypovězením dohody o migrantech.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!