Europoslanci stvrdili brexitovou dohodu. Dohlédneme, že Londýn splní závazky, řekla von der Leyenová

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová Zdroj: Reuters

Evropský parlament jasnou většinou hlasů schválil obchodní dohodu Evropské unie s Británií, čímž definitivně potvrdil její platnost. Smlouvu, která od začátku roku funguje v provizorním režimu, podpořilo 660 poslanců, proti jich hlasovalo pět. Schválení dohody vzápětí ocenili lídři dalších unijních institucí, podle britského premiéra Borise Johnsona je to poslední krok na dlouhé cestě k novým vztahům.

Úmluvu, která odbourává většinu celních bariér a usnadňuje obchod mezi sedmadvacítkou unijních zemí a Británií, podepsaly obě strany krátce před koncem roku, na jehož přelomu Británie evropský blok po 47 letech opustila. Evropský parlament uznal, že dohoda ochrání zájmy EU a zároveň usnadní život lidem i firmám na obou stranách Lamanšského průlivu. Europoslanci si však v souběžně schválené rezoluci vymínili, že unie bude rázně řešit jakékoli porušení pravidel ze strany Británie.

Podle většiny europoslanců je samotný odchod Británie ztrátou, smlouva však řeší situaci nejlepším možným způsobem. „Může se stát základem, na kterém postavíme nové vztahy EU a Spojeného království zaměřené na budoucnost,“ podotkl po hlasování předseda europarlamentu David Sassoli.

Souhlas europoslanců vzápětí uvítala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která přislíbila, že Brusel dohlédne na to, aby Londýn své závazky respektoval. „Věrné naplňování (dohody) je zásadní,“ uvedla šéfka unijní exekutivy, podle níž je schválená smlouva základem „silného a blízkého“ partnerství s Británií.

Řada europoslanců před hlasováním kritizovala, že Londýn podle EU porušuje část dřívější dohody o samotné podobě brexitu. Problém vidí zejména v odkladu kontrol některého zboží, kterou měly britské úřady provádět při jeho cestě z Velké Británie do Severního Irska. Tato dohodnutá praxe má zabránit vzniku tvrdé hranice a novému růstu napětí mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Von der Leyenová před hlasováním přislíbila, že komise na dodržování pravidel dohlédne.

Schválení úmluvy ocenil také předseda Evropské rady Charles Michel, podle něhož jím začíná nová éra vztahů s Británií. Podobně se vyjádřil i šéf britské vlády.

„Tento týden je posledním krokem na dlouhé cestě, který přinesl stabilitu do našich nových vztahů s EU jako klíčovými obchodními partnery a blízkými spojenci, svrchovaně rovnocennými,“ prohlásil Johnson. Zmíněné porušování dohody již dříve hájil s tím, že jde pouze o dočasné kroky a Londýn upřednostňuje domluvu před případnými právními kroky Bruselu.

Smlouva, kterou dnes potvrdili poslanci, vedle obchodu upravuje také spolupráci v řadě dalších oblastí včetně bezpečnosti, dopravy či energetiky. Země EU se koncem loňského roku dohodly na její provizorní platnosti bez souhlasu EP, který chtěl čas na prostudování dokumentu.