Ryanair prohrál další soud s konkurencí. Koronapasy blíž realitě | e15.cz

Evropské vlády se shodly na podobě koronapasů. Ryanair prohrál další soud s konkurencí

Lukáš Vojáček

Lukáš Vojáček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 

Top události

Koronapasy se přiblížily realitě 

Zavedení koronapasů, tedy mezinárodně uznávaného potvrzení o očkování proti nemoci COVID-19, je zase o krok blíž realitě. Vlády států Evropské unie ve středu nalezly shodu na technických standardech, jaké by takové doklady měly splňovat. V příštích týdnech by měl legalizaci pasů začít projednávat Evropský parlament. Pokud rozhovory proběhnou hladce, jednotné doklady by mohly v rámci evropského bloku začít platit už od června. Země závislé na cestovním ruchu, hotely a dopravní společnosti věří, že díky koronapasům se podaří alespoň částečně zachránit letošní letní turistickou sezónu.       

Biden ohlásí nové protiruské sankce 

Americká vláda v čele s prezidentem Joem Bidenem připravuje nové sankce proti Rusku. Jejich konkrétní podobu by Biden mohl oznámit již dnes. Podle zdrojů agentury Reuters bude ze Spojených států vyhoštěno nejméně deset ruských představitelů a postihy se dotknou také třiceti ruských organizací a firem. USA zároveň chtějí své kroky koordinovat s evropskými spojenci. Jedná se o odvetu za nedávné kybernetické útoky na americké instituce, které byly údajně organizovány Moskvou. Kreml podíl na těchto útocích dlouhodobě popírá.     

Z trhů a burz 

Akcie se na směru neshodly, v USA debutovala Coinbase

Americké burzy uzavřely středeční obchodování smíšeně. Pozornost upoutalo především IPO největší americké směnárny kryptoměn Coinbase Global. Akcie firmy v první den na trhu vyrostly o více než 31 procent a skončily na 328 dolarech. Index Nasdaq Composite se ale jinak snížil o 0,99 procenta. S&P 500 odepsal 0,41 procenta, pouze Dow se zvýšil o 0,16 procenta. Téměř všechny hlavní benchmarky v Evropě včera dosáhly zisku. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,71 procenta, francouzský CAC 40 přidal 0,4 procenta a celoevropský STOXX Europe 600 posílil o 0,19 procenta. Výjimkou byl pouze německý DAX, jenž klesl o 0,17 procenta.   

Ryanair znovu poražen

Irská letecká společnost Ryanair včera opět neuspěla u Soudního dvora EU s žalobou proti svým konkurentům - finským aerolinkám Finnair a švédsko-dánskému koncernu SAS AB. Ryanairu vadí, že jeho rivalové obdrželi během koronakrize finanční pomoc od evropských vlád v řádech stovek milionů eur. Soud v Lucemburku nicméně ve středu neshledal na těchto krocích nic nezákonného. Ryanair podal v této věci celkem 16 žalob, přičemž první dva případy prohrál již na začátku února, teď k nim přibyli další tři. Největší nízkonákladový letecký dopravce Evropy se každopádně nehodlá s verdiktem smířit a proti rozhodnutí se odvolá. Spor se tak pravděpodobně potáhne ještě velmi dlouho.     

Tweet dne

Česká vláda shání vakcíny proti koronaviru kde se dá. 

Stane se dnes

  • Klíčové výbory Evropského parlamentu budou hlasovat o obchodní dohodě Evropské unie a Velké Británie. Místopředseda Evropské komise Maroš Ševčovič bude jednat s britským ministrem pro brexit Davidem Frostem o pravidlech obchodu se Severním Irskem, kde v minulých týdnech zuřily občanské nepokoje.
  • Německé ekonomické instituty zveřejní odhad růstu hrubého domácího produktu Německa na letošní a příští rok. Očekává se, že jej na letošek sníží na 3,7 ze 4,7 procenta a na příští rok naopak zvýší na 3,9 ze 2,7 procenta.
  • Turecká centrální banka oznámí výsledek jednání o měnové politice. Jde o první měnové jednání pod vedením nového guvernéra Şahapa Kavcıoğlua. 
  • Své hospodářské výsledky za první čtvrtletí dnes zveřejní například výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo, americké aerolinky Delta Air Lines nebo banky Citigroup a Bank Of America.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery