Evropa prý bude mít do konce roku vlastní ratingovou agenturu | E15.cz

Evropa prý bude mít do konce roku vlastní ratingovou agenturu

ČTK, sal

Evropa se do konce roku "vybaví" vlastní Evropskou ratingovou agenturou (ERA), napsal dnes belgický list Le Soir. Půjde prý o globální ratingovou agenturu, která bude pokrývat všechny regiony a sektory trhu, tak jako to činí známé agentury Standard & Poor's, Moody's a Fitch. Tyto soukromé podniky hodnotí společnosti či státy a jejich schopnost splácet dluhy. Za některá jejich rozhodnutí byly agentury některými představiteli EU kritizovány.

„Evropa se nesmí nechat zničit od tří amerických soukromých podniků,“ říkala například už na začátku července Evropská komisařka pro spravedlnost Viviane Redingová. Ratingovými známkami, které agentury firmám a státům přidělují, nepřímo ovlivňují výši úroků i chuť investorů společnosti či státu půjčovat. Když se známka někomu sníží, musí se připravit na to, že si bude na trhu půjčovat dráž.

Tuto moc, koncentrovanou v rukou ratingových agentur, v minulosti kritizoval také předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Podle něj by americkým agenturám prospěla evropská protiváha. Právě Barroso oživil diskusi o vytvoření celounijní ratingové agentury krátce poté, kdy agentura Moody's na začátku července snížila rating Portugalsku, tedy jeho domovské zemi.

„Je zajímavé, že ani jedna ratingová agentura nepochází z Evropy. Ukazuje se, že na trhu existují předsudky, pokud jde o hodnocení situace v Evropě,“ říkal tehdy Barroso. Agenturám také hrozil, že nad nimi Evropská unie zpřísní dohled a požene je k zodpovědnosti za špatný úsudek.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: ČTK, sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.