Evropa změní ochranu před dumpingem, přestane rozlišovat země na tržní a netržní | E15.cz

Evropa změní ochranu před dumpingem, přestane rozlišovat země na tržní a netržní

Evropa změní ochranu před dumpingem, přestane rozlišovat země na tržní a netržní
Čínská ocelárna (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: čtk/AP

Jan Stuchlík

Evropská komise smetla se stolu téma udělení statusu tržní ekonomiky Číně. „Už nebudeme pro ochranu před dumpingem rozlišovat země na tržní a netržní. Nová metoda výpočtu antidumpingových cel bude stejná pro všechny státy,“ popisuje revoluci komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová.

Nově se má normální hodnota dováženého zboží, podle níž se určí výše dumpingu, stanovovat na základě mezinárodních cen zboží. Detaily komise teprve zpracuje a předloží je členským státům a Evropskému parlamentu v komplexní novele unijního antidumpingového nařízení letos na podzim. Evropa Čínu označuje za netržní ekonomiku, což jí dává možnost uplatnit přísnější pravidla pro ochranu před dumpingovými dovozy než u tržních ekonomik. V prosinci by podle přístupového protokolu Číny ke Světové obchodní organizaci měla unie o tuto možnost přijít.

Jan Stuchlík: Nečekaný zvrat

Nový způsob výpočtu ochranných cel by měl vést k podobně vysokým clům, jaká komise uvaluje na nekale levné dovozy i dnes, tvrdí viceprezident komise Jyrki Katainen. Celkově se podle něj evropská antidumpingová ochrana přiblíží té americké. USA ovšem stále rozlišují státy na tržní a netržní ekonomiky. Nejvíce kritizovali očekávané uvolnění antidumpingové politiky vůči Číně výrobci oceli. Hrozili, že Evropa by mohla přijít o miliony pracovních míst kvůli levným dovozům z Číny.

Evropě hrozí záplava levným čínským zbožím. Brusel chystá ochranu

Zatím není jasné, jak bude nová metoda vypadat

K novému návrhu komise se zatím vyjadřují opatrně. „Zatím není jasné, jak bude nová metoda konkrétně vypadat. Otázka je, jestli nebude napadnutelná ze strany Číny u Světové obchodní organizace,“ říká Daniel Urban, řediteli pro public affairs v ArcelorMittal Ostrava.

„Komise zatím neřekla, co přesně chce dělat. Zmiňovala konkrétně jen zpřísnění opatření pro ochranu obchodu. Tím přehodila částečně míč na radu, která bude muset celý balík schválit,“ dodává Charles de Lusignan, mluvčí evropského ocelářského svazu Eurofer. Komisaři se shodli, že navrhnou také zrychlení antidumpingového řízení a posílení ochrany před nelegálními dotacemi. Po přechodnou dobu by měla platit i stávající antidumpingová cla, která české výrobce nyní před přímým dovozem konkurenčních výrobků z Číny chrání.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!