Evropská centrální banka varuje: Ochranářská obchodní politika vede ke zvyšování dluhu | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Evropská centrální banka varuje: Ochranářská obchodní politika vede ke zvyšování dluhu

ČTK

Ochranářská obchodní politika může obchodní deficit příslušné země spíše zvýšit než snížit, uvedla ve své studii Evropská centrální banka. Studie přichází v době obav z protekcionistických tendencí nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve snaze o snížení obchodního schodku hrozí například zavedením nových dovozních cel.

Autoři studie však doporučují opačný přístup. Liberalizace obchodu a dovoz levnějších polotovarů podle nich posiluje konkurenceschopnost, pomáhá domácím firmám udržet si náskok před zahraničními podniky a podporuje export.

"Přijímání opatření, která podporují inovace a snižují ochranné bariéry, může pomoci zlepšit konkurenceschopnost ekonomiky," upozorňuje studie. "Vícestranné iniciativy zaměřené na liberalizaci obchodu a finančního sektoru mohou rovněž snížit vnější ekonomickou nerovnováhu," dodává.

Inflace v eurozóně roste, dosáhla čtyřletého maxima

Trump v předvolební kampani sliboval, že ochrání americký průmysl před zahraniční konkurencí, zejména před přílivem levného zboží z Mexika a Číny. Krátce po nástupu do funkce podepsal exekutivní příkaz o odchodu Spojených států z Transpacifického partnerství (TPP).

Tuto obchodní dohodu 12 tichomořských zemí uzavřela před rokem vláda Baracka Obamy, americký Kongres ale dokument ještě neratifikoval.

Trump rovněž hodlá prosadit změny v Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA), která je podle něj pro Spojené státy "katastrofou". Trumpův hlavní obchodní poradce Peter Navarro navíc koncem ledna v rozhovoru s listem Financial Times prohlásil za mrtvé rozhovory o volném obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií.

Plánovaná dohoda s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) měla odstranit některé zbývající překážky v obchodních vztazích EU a USA.

Lukáš Kovanda: Tři důvody, proč porostou v eurozóně ceny. Výzvy německých ekonomů nic nezmění

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!