Evropská komise zažalovala Maďarsko kvůli zákonu, který diskriminuje sexuální menšiny

EU vlajky

EU vlajky Zdroj: Reuters

EU chystá další sankce proti ruským bankám a rodinám oligarchů
2
Fotogalerie

Evropská komise zažalovala Maďarsko kvůli zákonu, který podle ní diskriminuje sexuální menšiny. Na Soudní dvůr Evropské unie se komise obrátila také kvůli odebrání licence nezávislé maďarské rozhlasové stanici Klubrádió kritické k vládě. V obou případech jde o poslední možný krok v řízeních, která unijní exekutiva proti Budapešti kvůli obavám z porušování norem EU vede už déle než rok.

Maďarský parlament ovládaný konzervativní stranou Fidesz premiéra Viktora Orbána schválil loni v červnu zákon, zakazující jakoukoli prezentaci homosexuality a děl s ní spojených na školách pro děti do 18 let. Zákon, který odsoudila většina lídrů unijních zemí, tehdy označila šéfka komise Ursula von der Leyenová za ostudný.

Norma, která má podle maďarské vlády ochránit školní děti před sexuálním zneužíváním, podle komise porušuje několik unijních ustanovení. "Ochrana dětí je naprostou prioritou EU a jejích členských států. Maďarský zákon ovšem obsahuje opatření, která nejsou v rámci prosazování tohoto zásadního zájmu ospravedlněná nebo jsou pro dosažení stanoveného cíle nepřiměřená," uvedla dnes komise. Norma podle ní porušuje základní práva občanů EU stejně jako pravidla vnitřního trhu unie.

Ostrý proslov prezidenta Zelenského k Orbánovi na začátku ruské invaze:

Video placeholde
Ostrý proslov prezidenta Zelenského k Orbánovi: "Poslouchej, Viktore." • Videohub

Brusel dnes přikročil k žalobě i v případu poslední maďarské nezávislé rozhlasové stanice Klubrádió. Té byla loni v únoru zamítnuta žádost o udělení vysílací frekvence z nanejvýš sporných důvodů, soudí komise. Vláda v Budapešti její pochybnosti týkající se možné diskriminace kritické stanice nerozptýlila a proto bude o případu rozhodovat soud.

Unijní instituce vedou s Maďarskem dlouholetý spor o dodržování evropských hodnot. Za problematické považují omezování nezávislosti justice, médií či ataky vůči nevládním organizacím nebo sexuálním menšinám.

Orbánova vláda odmítá ústupky, kvůli čemuž jí komise zatím neodblokovala peníze z mimořádného fondu obnovy a hrozí i odebráním dalších unijních financí.