Facebook odblokuje zpravodajství v Austrálii. Konkurent Tesly Lucid Motors jde na burzu

Facebook se dohodl s australskou vládou na kompromisu. Canberra pozmění chystaný zákon, který měl technologické giganty donutit platit za zpravodajský obsah. Facebook na oplátku odblokuje možnost prohlížení zpráv na jeho platformách a uzavře s australskými vydavateli licenční dohody.

Facebook se dohodl s australskou vládou na kompromisu. Canberra pozmění chystaný zákon, který měl technologické giganty donutit platit za zpravodajský obsah. Facebook na oplátku odblokuje možnost prohlížení zpráv na jeho platformách a uzavře s australskými vydavateli licenční dohody. Zdroj: e15.cz

EU uvalí sankce na velitele barmské armády, kteří v asijské zemi provedli 1. února vojenský převrat. V Barmě zuří už několik týdnů násilné protesty obyvatel proti svržení civilní vlády.
Lucid Motors jde poprvé na burzu. Akcie výrobce elektromobilů mají být ohodnoceny na 24 miliard dolarů, tedy přes půl bilionu korun.
3
Fotogalerie

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 

Top události

Austrálie se dohodla s Facebookem

Australská vláda, která se dlouhodobě pře s Facebookem o placení vydavatelům za on-line zpravodajský obsah, se domluvila s americkou společností na kompromisu. Facebook na svých platformách opět umožní Australanům sdílení a prohlížení mediálního obsahu. Canberra na oplátku pozmění chystaný zákon, který měl korporaci k placení za zprávy donutit. 

Provozovatel známé sociální sítě je prý se změnami v zákoně spokojený a zavázal se neprodleně uzavřít dohody s australskými mediálními domy ohledně sdílení příjmů z digitální reklamy. Technologický gigant zablokoval možnost prohlížení zpráv na Facebooku v Austrálii minulý týden bez předchozího varování, což vyvolalo obrovskou nevoli veřejnosti i australských politiků.       

EU uvalí sankce na barmské pučisty

Evropská unie se chystá uvalit sankce na velitele barmské armády odpovědné za vojenský převrat v asijské zemi z počátku února. Včera se na tom shodli ministři zahraničí sedmadvacítky, píše agentura Bloomberg. EU současně vyzvala pučisty k ukončení násilností a k obnovení civilní vlády. Barmská armáda 1. února svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Od té doby v ulicích barmských měst protestují desítky tisíc lidí. Během demonstrací zemřela před několika dny na následky střelného zranění devatenáctiletá žena. 

Z trhů a burz 

Akcie převážně v minusu, nedařilo se technologiím

Akciové burzy ve Spojených státech zahájily nový týden smíšenými výsledky. Dolů je táhly především slabé výkony velkých technologických firem. Giganty Apple, Microsoft či Amazon odevzdaly přes dvě procenta. Zájem byl naopak o některé banky a ropné společnosti. Index Dow Jones se zvýšil o 0,09 procenta. Širší S&P 500 naopak klesl o 0,77 procenta a technologický Nasdaq se propadl o 2,46 procenta. Západoevropské trhy v pondělí oslabily. Panevropský ukazatel STOXX Europe 600 se snížil o 0,44 procenta. Ve ztrátě skončil také britský FTSE 100, francouzský CAC 40 i německý DAX.    

Nový výrobce elektromobilů chystá IPO

Americký automobilový start-up Lucid Motors, který se specializuje na vývoj elektromobilů, půjde na burzu. Informuje o tom server CNBC. Lucid se spojí se společností Churchill Capital IV, která se již obchoduje na burze Nasdaq. Rychle se rozvíjející firma bývá označována za potenciálního konkurenta Tesly a její akcie mají být ohodnoceny na 24 miliard dolarů, přes půl bilionu korun. Lucid byl založen v roce 2007 pod názvem Atieva. V současné době má asi dva tisíce zaměstnanců, ale koncem příštího roku by jich měl mít více než dvakrát tolik. Start-up řídí bývalý manažer Tesly Peter Rawlinson. 

Tweet dne

Stane se dnes

  • Americký prezident Joe Biden se poprvé od svého nástupu do funkce setká s kanadským premiérem Justinem Trudeauem. Jejich schůzka proběhne v on-line formě.  
  • Nové berlínské letiště Willyho Brandta ode dneška uzavírá nejméně na rok pátý terminál. Důvodem je snížená intenzita provozu kvůli pandemii koronaviru. 
  • Brusel vydá konečnou zprávu o vývoji inflace v zemích Evropské unie za leden.