FAO: Ebola zdraží potraviny v Africe | E15.cz

FAO: Ebola zdraží potraviny v Africe

pracovníci Červeného kříže prochází jedním z táborů v karanténě v liberijské Monrovii
pracovníci Červeného kříže prochází jedním z táborů v karanténě v liberijské Monrovii
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vlivem opatření, která byla kvůli šíření smrtícího viru ebola přijata v západní Africe, je v této části kontinentu ohrožena letošní zemědělská sklizeň a hrozí tam růst cen potravin. Oznámila to dnes Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Její varování se týká především Guineje, Sierry Leone a Libérie, v nichž zemřela většina z 1550 letošních obětí eboly.

Činnost zemědělců omezují zákazy pohybu lidí a karantény, které mají zamezit šíření nebezpečného viru, jímž se nakazilo přes 3000 osob. Mnoho lidí podlehlo panice a začalo ve velkém skupovat potraviny, jejichž ceny se tak rychle zvyšují.

„Ještě předtím, než se vyskytla ebola, vydávaly některé domácnosti za jídlo 80 procent svého příjmu. Mnohé z nich po zvýšení cen už na jídlo nemají,“ řekl šéf dakarského úřadu FAO Vincent Martin.

V době, kdy se blíží sklizeň rýže a kukuřice, na farmách chybí pracovní síla. Problémy budou mít i pěstitelé kakaa a kaučuku, stejně jako dodavatelé palmového oleje. Zákaz prodeje masa divokých zvířat pak připraví o příjmy i lovce. Ti všichni rozšíří počet lidí, kterým se sníží kupní síla, tvrdí organizace OSN.

FAO spolu se Světovým programem pro výživu (WFP) proto připravují dodávky potravin do nejpostiženějších oblastí. V příštích třech měsících by tak mělo být k asi 1,3 milionu lidí dopraveno 65 tisíc tun jídla.

Několik lidí na ebolu zemřelo také v Nigérii a nemoc je hlášena i z Konga, i když tam jde o jiný druh než v ostatních zemích. Kongo dnes oznámilo, že počet úmrtí tam vzrostl na 31 a nakažených je přes 50. Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrdí, že případy jsou soustředěny na severozápad státu, vzdálený přes 800 kilometrů od Kinshasy.

Rychlejší diagnostika
Japonští vědci dnes oznámili, že vyvinuli rychlou diagnostickou metodu, díky níž lze virus eboly detektovat do půl hodiny. Současná diagnostika vyžaduje dvouhodinovou laboratorní zkoušku. Vybavení pro japonský test je prý levnější, a tedy i dostupnější pro africké státy.

Pavla Palaščáková: Ebola a středověk

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video