Filipínci Trumpa přivítali protesty. Ten má ale s jejich vůdcem „skvělý vztah“ | E15.cz

Filipínci Trumpa přivítali protesty. Ten má ale s jejich vůdcem „skvělý vztah“

Tomáš Stingl

Americký prezident se na Filipínách vyhnul kritice krvavé války proti drogám, filipínský protějšek mu zazpíval píseň.

Zatímco stovky Filipínců protestovaly na ulicích proti návštěvě amerického prezidenta v Manile, s filipínským vůdcem Dutertem má Donald Trump „skvělý vztah“. Uvedl to při včerejším setkání obou státníků, které se konalo v rámci summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie ASEAN. Trump se v Manile vyhnul kritice takzvané války proti drogám. Právě kvůli ní je filipínský prezident Rodrigo Duterte ostře kritizován nejen Západem. Během uplynulého roku byly přitom mnohdy bez důkazů a soudů zabity téměř čtyři tisíce lidí.

„Konverzace se soustředila na Islámský stát, drogy a na problematiku obchodu,“ uvedla k obsahu schůzky mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. „Lidská práva byla krátce zmíněna v kontextu filipínského boje proti ilegálním drogám,“ dodala. Duterte uvedl, že vztahy jsou „vřelé, přátelské a upřímné“. Na slavnostní večeři dokonce zazpíval filipínskou milostnou píseň, v níž mimo jiné zaznělo: „Jsi světlo mého světa, polovina mého srdce.“ Píseň prý zazpíval na přání „vrchního velitele USA“.

Americké burzy posilují. Trump pomohl Wall Street k nejvyššímu růstu od války

Zatímco k Baracku Obamovi měl Duterte vyloženě nepřátelský vztah, včerejší schůzka potvrzuje jeho opětovné sblížení s Bílým domem. Filipíny přitom bý- valy od druhé světové války tradičně spojencem USA v jihoasijském regionu. USA chtějí snížit obchodní deficit se zeměmi východní Asie. „Učinili jsme velmi významný pokrok (v jednání) v oblasti obchodu. Máme deficity téměř s každým. Tyto deficity budou velmi rychle a velmi výrazně sníženy,“ naznačil včera Donald Trump. 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!