Filipínci Trumpa přivítali protesty. Ten má ale s jejich vůdcem „skvělý vztah“ | E15.cz

Filipínci Trumpa přivítali protesty. Ten má ale s jejich vůdcem „skvělý vztah“

Tomáš Stingl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Americký prezident se na Filipínách vyhnul kritice krvavé války proti drogám, filipínský protějšek mu zazpíval píseň.

Zatímco stovky Filipínců protestovaly na ulicích proti návštěvě amerického prezidenta v Manile, s filipínským vůdcem Dutertem má Donald Trump „skvělý vztah“. Uvedl to při včerejším setkání obou státníků, které se konalo v rámci summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie ASEAN. Trump se v Manile vyhnul kritice takzvané války proti drogám. Právě kvůli ní je filipínský prezident Rodrigo Duterte ostře kritizován nejen Západem. Během uplynulého roku byly přitom mnohdy bez důkazů a soudů zabity téměř čtyři tisíce lidí.

„Konverzace se soustředila na Islámský stát, drogy a na problematiku obchodu,“ uvedla k obsahu schůzky mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. „Lidská práva byla krátce zmíněna v kontextu filipínského boje proti ilegálním drogám,“ dodala. Duterte uvedl, že vztahy jsou „vřelé, přátelské a upřímné“. Na slavnostní večeři dokonce zazpíval filipínskou milostnou píseň, v níž mimo jiné zaznělo: „Jsi světlo mého světa, polovina mého srdce.“ Píseň prý zazpíval na přání „vrchního velitele USA“.

Zatímco k Baracku Obamovi měl Duterte vyloženě nepřátelský vztah, včerejší schůzka potvrzuje jeho opětovné sblížení s Bílým domem. Filipíny přitom bý- valy od druhé světové války tradičně spojencem USA v jihoasijském regionu. USA chtějí snížit obchodní deficit se zeměmi východní Asie. „Učinili jsme velmi významný pokrok (v jednání) v oblasti obchodu. Máme deficity téměř s každým. Tyto deficity budou velmi rychle a velmi výrazně sníženy,“ naznačil včera Donald Trump. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video