Fitch srazil rating Brazílie, vyřadil ji z investiční kategorie | E15.cz

Fitch srazil rating Brazílie, vyřadil ji z investiční kategorie

Fitch srazil rating Brazílie, vyřadil ji z investiční kategorie
Brazilské Rio de Janeiro
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Ramon Llorensi; Flickr

ČTK

Brazílie přišla o úvěrový rating v investiční kategorii u druhé ze tří velkých mezinárodních agentur. Pozici země poškozuje hospodářská a politická krize, sdělila ve středu agentura Fitch. Hlavní rating Brazílie agentura snížila na BB+, jen dva měsíce poté, co jej zhoršila na nejnižší úroveň v investiční kategorii.

Největší latinskoamerickou ekonomiku trápí hospodářská recese a politická nejistota, což vede ke zhoršování jejích veřejných financí. Také nový rating má u Fitch negativní výhled, což znamená, že hodnocení se může v dohledné době dál zhoršit.

Do podřadné neinvestiční kategorie zařadila brazilský rating už v září agentura Standard & Poor's. V srpnu další velká světová agentura Moody's snížila rating země na nejnižší úroveň v investiční kategorii a minulý týden pohrozila jeho dalším zhoršením.

Prezidentka odvolala úspory

Fitch srazila rating do neinvestiční kategorie den poté, co prezidentka Dilma Rousseffová zmírnila rozpočtové cíle pro příští rok ve snaze zachránit výdaje na sociální programy. Svým krokem podkopala pozici ministra financí Joaquima Levyho, který svou reputaci založil na úsporách. Jeho program ale narazil v parlamentu na odpor.

V Brazílii se vzájemně umocňují hospodářská a politická krize, kterou prohlubuje rozsáhlý korupční skandál. Do něj je zapletena vláda neoblíbené prezidentky Rousseffové.

Kurz brazilského reálu k americkému dolaru

Levy označil zhoršení ratingu za „vážnou věc“ a obvinil z něj opuštění rozpočtových cílů, které měly vést ke snížení zadluženosti země. Na otázku, zda hodlá být nadále ministrem, Levy neodpověděl.

Fitch uvedla, že politická krize omezila schopnost vlády oživit ekonomiku. Odpůrci Rousseffové v Kongresu připravují její odvolání a její spojenci hrozí kvůli korupčnímu skandálu ve státní ropné společnosti Petrobras odchodem z koalice.

Výprodej dluhopisů

Zařazení ratingu většinou velkých agentur do neinvestiční kategorie nutí investory k hromadným odprodejům brazilských státních dluhopisů. Některé skupiny investorů nesmí investovat do aktiv hodnocených neinvestičními ratingy. Firma JPMorgan Securities odhadla, že investoři by z toho důvodu mohli prodat brazilské dluhopisy v hodnotě až 20 miliard dolarů (takřka půl bilionu korun).

Brazílie získala investiční ratingy před sedmi lety, kdy její ekonomika těžila zejména z prudkého růstu cen komodit. Mezi investory to vyvolalo naděje, že Brazílie by se mohla vymanit z neustále se opakujícího cyklu růstu a propadu cen komodit. Kurz brazilské měny klesl po zprávě Fitch o dvě procenta. Prudce klesly také ceny brazilských dluhopisů.

Brazílie se v prvním pololetí propadla do hospodářské recese a ve třetím čtvrtletí ji ještě prohloubila. Hrubý domácí produkt sedmé největší ekonomiky světa podle parity kupní síly klesl meziročně o 4,5 procenta; byl to nejhlubší pokles od roku 1996, kdy se tato data začala sledovat podle současné metodiky.

Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Jeho úroveň odráží schopnost země splácet dluhy a ovlivňuje úvěrové náklady dlužníka.

**

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!