Francie a Německo žádají co nejdřívější volby na východě Ukrajiny | E15.cz

Francie a Německo žádají co nejdřívější volby na východě Ukrajiny

Diplomatické řešení pro Donbas neexistuje, napsal kyjevský list Deň
Diplomatické řešení pro Donbas neexistuje, napsal kyjevský list Deň
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier a jeho francouzský protějšek Jean-Marc Ayrault během návštěvy Ukrajiny vyzvali Kyjev, aby urychleně přijal zákon o volbách na územích ovládaných proruskými separatisty, pokračoval v reformách a bojoval proti korupci.

„Je třeba, aby hospodářské reformy postupovaly a aby se politika opírala o princip nulové tolerance vůči korupci,“ řekl Steinmeier během společné tiskové konference s šéfem francouzské diplomacie a ukrajinským ministrem zahraničí Pavlo Klimkinem. „Nemůžeme přijmout, že na (frontové linii) dochází k tolika porušováním příměří a že volební zákon je stále odsouván,“ dodal Steinmeier.

Zatímco Kyjev trvá na tom, že podmínkou uspořádání voleb je naprostý klid zbraní, podle francouzsko-německého dua by měly být volby na územích ovládaných povstalci co nejdříve. „Je pravda, že situace na východě (Ukrajiny) je nestabilní,“ uvedl Ayrault. Aby se bezpečnostní situace zlepšila, je podle něj potřeba politické řešení. „Čím dřív bude volební zákon hotový, tím lépe,“ dodal nový šéf francouzské diplomacie.

Blíží se další jednání s Ruskem

Steinmeier a Ayrault přijeli do Kyjeva v pondělí na dvoudenní návštěvu. V pondělí ministři vyzvali ukrajinské vedení, aby urychleně urovnalo politickou krizi v zemi a zajistilo stabilitu a další pokračování reforem. Oznámili také, že 3. března se v Paříži uskuteční další ministerská schůzka takzvané normandské skupiny, která je složená z šéfů diplomacie Francie, Německa, Ukrajiny a Ruska.

Boje na východě Ukrajiny mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty podporovanými Moskvou trvají s větší či menší intenzitou už téměř dva roky, přestože od předloňského dubna bylo uzavřeno už několik dohod o klidu zbraní. Poslední příměří začalo platit loni v únoru.

V posledních týdnech se na východě Ukrajiny znovu výrazně zvyšuje bojová aktivita obou stran, do bojů jsou údajně nasazeny i zbraně zakázané mírovými dohodami. Podle údajů OSN si konflikt na východě Ukrajiny vyžádal už více než 9000 obětí. Svá obydlí kvůli němu opustily statisíce rodin.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video