Francie zřídí Národní gardu, má zemi pomoci v boji s terorismem | E15.cz

Francie zřídí Národní gardu, má zemi pomoci v boji s terorismem

ČTK

Francouzský prezident François Hollande oznámil vznik Národní gardy, nové bezpečnostní složky vytvořené ze současných záloh, která bude pomáhat stávajícím pořádkovým silám bojovat s terorismem. Národní garda, zvažovaná už od teroristických útoků v Paříži z loňského listopadu, by měla podle prohlášení Elysejského paláce začít fungovat na podzim.

Hollande už minulou středu, týden po krvavém atentátu v Nice, vyzval Francouze, aby se přidali k rezervistům jednotlivých bezpečnostních složek (četnictva, policie, pozemní armády, letectva a námořnictva).

Ve Francii je systém operačních záloh dvoustupňový. Armáda a četnictvo mají podle deníku Le Monde každá zhruba 28 tisíc dobrovolných záložníků, v jejichž řadách jsou i civilisté.

Martin Čaban: Teror a trest

Další stupeň pak tvoří asi 118 tisíc bývalých vojáků a četníků, kteří mají pět let po odchodu z armády povinnost být členem záloh. Celkem je v případě nouze možno mobilizovat 174 tisíc lidí.

Francie v poslední době čelí množství atentátů. Čtrnáctého července zabil útočník v Nice autem 84 lidí a v úterý dva útočníci zavraždili kněze v kostele na severu Francie. K činu se přihlásila organizace Islámský stát.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!