FT: Ministrem financí roku EU je Švéd Borg, Kalousek osmý | E15.cz

FT: Ministrem financí roku EU je Švéd Borg, Kalousek osmý

FT
FT
• 
ZDROJ: Financial Times

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropským ministrem financí roku 2011 se v novém žebříčku ekonomického listu Financial Times (FT) stal Švéd Anders Borg. Český ministr Miroslav Kalousek skončil na osmém místě, Slovák Ivan Mikloš je šestý. U hodnocení Kalouska Financial Times podotýkají, že se usilovně snaží o to, aby udržel rozpočtové škrty i přesto, že Česko už cítí první příznaky přicházejícího evropského zpomalení.

Hodnotitelé ale k žebříčku ministrů financí z 19 zemí EU podotýkají, že spíše než chvála stojí za zmínku kritika, převážně za to, jak se šéfové státních pokladen staví k současné dluhové krizi, která ohrožuje celý kontinent.

„V situaci, kdy je Evropa na pokraji recese, má oslabené banky, dluhopisové trhy se zmítají v chaosu a investoři zpochybňují budoucnost eura, nemohl být ten tlak silnější,“ připouští list, který ministry hodnotil spíš jako fotbalové hráče.

„Podívali jsme se na práci s míčem, zda jsou týmoví hráči, a spočítali jsme jim i vlastní góly,“ uvedl list. Porota nastavila laťku výkonnosti, kterou od ministrů očekává, a podle toho rozdávala známky. Brala přitom ohledy na to, jak kroky ministrů vyhodnotil ten nejtěžší sudí - sám finanční trh.

„Praktická řešení dluhové krize v eurozóně opakovaně mařily průtahy a provinční politika,“ řekl například šéf konzultační společnosti Re-Define Sony Kapoor, který byl jedním ze sedmi hodnotitelů. „Kandidáti byli kolektivně lhostejní v tom smyslu, že dovolili, aby se zvládnutelná krize vymkla kontrole,“ dodal.

Hodnocení ministrů financí EU podle Financial Times

Hodnocení ministrů financí EU podle Financial Times Autor: Financial Times
Zdroj: Financial Times

Větší úspěch měl ministr financí Miroslav Kalousek v anketě mezinárodního časopisu Emerging Markets. Od něj dostal v září cenu pro nejlepšího ministra financí roku z oblasti rozvíjejících se evropských ekonomik - podruhé v řadě.

Finacial Times v žebříčku hodnotil několik faktorů, především politické postavení ministra, jeho vliv na ekonomiku a také jeho celkovou důvěryhodnost. V každé kategorii se hodnotilo od jedné do 19 s tím, že jednička byla nejlepší známkou. První Borg má jedničku ve všech hodnocených kategoriích, poslední Evangelos Venizelos z Řecka je nejméně důvěryhodný.

Anderse Borga hodnotitelé chválí za to, že se mu ve Švédsku podařilo dosáhnout přebytku rozpočtu a zároveň udržet relativně nízkou míru nezaměstnanosti. Trhy pak přesvědčil svým důrazem na finanční disciplínu a zdravé veřejné finance.

U německého ministra Wolfganga Schäubleho - v žebříčku druhého - Financial Times upozorňují, že upřednostňuje snižování deficitu před hospodářským růstem. U Ivana Mikloše pak FT zmiňují, že se mu podařilo omezit výdaje a prosadit zvýšení daní, jeho pozici ale komplikuje zhoršilo globální ekonomické prostředí.

Celkově nižší známky ministrům v letošním roce přiznává ale i další z hodnotitelů, hlavní ekonom finančního ústavu SEB Robert Bergqvist. „Kvůli tomu, že ministři nepochopili klíčové problémy, anebo k nim zaujali naivní přístup,“ podotkl hodnotitel. „Slabá schopnost rozhodovat na individuální i kolektivní úrovni a nekoordinovaná komunikace během nejhorších ekonomických podmínek od 30. let minulého století,“ vyjmenoval Bergqvist své hlavní výtky.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video