Gazprom nás nesmí obejít, říkají Poláci a Ukrajinci. Zablokují mu větší přístup na trh

Stavba prvního plynovodu Nord Stream

Stavba prvního plynovodu Nord Stream Zdroj: Nord Stream

Centrála Gazpromu
Gazprom
Gazprom
Ceny akcií Gazpromu
Petro Porošenko
11
Fotogalerie

Polsko a Ukrajina budou společně blokovat snahy, které by umožnily ruskému Gazpromu získat větší přístup na evropský trh s plynem obejitím Ukrajiny. Ve Varšavě to řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Evropská komise na konci října zrušila limit, který Gazpromu z antimonopolních důvodů povoloval využívat jen polovinu kapacity plynovodu OPAL. Ten je napojený na plynovod Nord Stream, který vede plyn Baltským mořem ke koncovým zákazníkům do Německa a České republiky. Toto rozhodnutí Komise umožní Gazpromu rozšířit kapacitu Nord Streamu prostřednictvím projektu Nord Stream 2, a vyhnout se tak tranzitu přes Ukrajinu.

"Rozhodnutí Evropské komise ohledně plynovodu OPAL a výstavby Nord Streamu 2 nepodporujeme," řekl Porošenko na tiskové konferenci ve Varšavě. "Rozhodli jsme se koordinovat naše akce, abychom těmto plánům zabránili,"dodal.

Česká republika uvedený projekt spolu s dalšími východoevropskými zeměmi rovněž kritizuje. Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.