Gazprom nebude moci ovládat Nord Stream 2. Europarlament schválil nová pravidla pro plynovody | E15.cz

Gazprom nebude moci ovládat Nord Stream 2. Europarlament schválil nová pravidla pro plynovody

ČTK

Novou podobu pravidel pro trh s plynem, předběžně dohodnutou s členskými zeměmi, ve čtvrtek potvrdilo při hlasování plénum Evropského parlamentu. Úprava pravidel evropského jednotného trhu podřizuje všechny plynovody vedoucí z jiných zemí na území států EU a v jejich pobřežních vodách. V praxi tak například nový plynovod Nord Stream 2 vedoucí po dnu Baltského moře bude muset provozovat jiná společnost než ruský gigant Gazprom, připomněl český europoslanec Luděk Niedermayer.

Evropská unie v současnosti importuje více než 70 procent své spotřeby zemního plynu, především z Norska, Alžírska a hlavně z Ruské federace. S úpravou pravidel přišla Evropská komise v roce 2017 ve snaze zajistit větší právní jistotu pro dodavatele i spotřebitele a zvýšit bezpečnost dodávek.

Členské státy se předběžně s europarlamentem na podobě textu přijatelné pro obě strany shodly letos v únoru. Pravidla začnou platit 20 dní po zveřejnění v oficiálním věstníku EU, přičemž země budou mít devět měsíců na příslušné změny ve vlastních národních pravidlech.

Stavba plynovodu Nord Stream 2 bude pokračovat, Evropská unie podpořila návrh Německa a Francie

Lidovecký europoslanec Jerzy Buzek po hlasování připomněl, že řada subjektů si přála, aby dnes přijaté změny spadly pod stůl. "Bez nich by totiž evropská pravidla neplatila na plynovody ze zemí, které nejsou členy unie. Pro některé hráče na trhu by to znamenalo zisky, bylo by to ale v mnoha ohledech ztrátou pro naše občany a pro celou energetickou unii," míní Buzek.

Parlament text přijal poměrem hlasů 465 k 95, 68 europoslanců se zdrželo.

Podle nových pravidel bude Evropská komise oprávněna zmocnit členský stát, kde by měl plynovod vstupovat na unijní území, k zahájení rozhovorů o dodávkách plynu, pokud by to podle ní nebylo v konfliktu s právem EU nebo nepředstavovalo hrozbu pro hospodářskou soutěž nebo bezpečnost dodávek. Před udělením výjimky bude komise muset věc konzultovat s ostatní státy unie. Jinak budou dohody o nových plynovodech ze zemí mimo EU zcela v evropské kompetenci.

"Rusko-ukrajinská plynová krize z roku 2008 byla pro EU ponaučením. Pro unijní trh s plynem byla po ní přijata nová pravidla podporující bezpečnost a transparentnost. Deset let stará pravidla však například nepočítala se stavbou nových plynovodů z Ruska do některých členských států," vysvětlil dnes Niedermayer, proč byla nová pravidla třeba.

Německo dál brání Nord Stream 2. Plynovod vadí Ukrajincům i Polákům

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!