Gorila vyhnala tisíce Slováků protestovat proti korupci | E15.cz

Gorila vyhnala tisíce Slováků protestovat proti korupci

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
(FOTOGALERIE) Odhadem více než 10 tisíc Slováků demonstrovalo několik hodin v ulicích Bratislavy a dalších větších slovenských měst na protest proti korupci v politice. Ve slovenské metropoli akce vyvrcholila potyčkou části demonstrantů s policisty, kteří proti nim nasadili rozbušky a vodní dělo. Nejméně tři policisté utrpěli zranění. Šlo o největší protestní akce na Slovensku za poslední roky. Konaly se pět týdnů před předčasnými parlamentními volbami.

Demonstrace svolali jejich organizátoři přes internetové sociální sítě v reakci na informace, podle nichž údajně v letech 2005 a 2006 politici i vysoce postavení státní úředníci brali vysoké úplatky. Na aféru, která je označována za největší korupční skandál v zemi a která je provázena spekulacemi o silném vlivu finanční skupiny Penta na privatizaci za druhé vlády Mikuláše Dzurindy, upozornily údajné dokumenty slovenské tajné služby s názvem Gorila. Ty se koncem loňského roku ocitly na internetu.

Od účasti na dnešních shromážděních ve slovenské metropoli, ale také v Nitře, Žilině, Trenčíně, Zvolenu, Popradu, Košicích nebo v Prešově, neodradilo demonstranty ani mrazivé počasí. „Dost bylo goril“, „Gorily do basy“, skandovali lidé na náměstích. Mnozí si donesli vlastní transparenty.

Nejvíce lidí, podle některých odhadů až 10.000 nespokojených obyvatel, se sešlo na bratislavském náměstí Slovenského národního povstání, kde se během sametové revoluce v roce 1989 konaly rozsáhlé protikomunistické protesty. Vpodvečer se dav přesunul k nedalekému úřadu vlády. Demonstranti do jeho areálu házeli vajíčka i banány na znamení nesouhlasu s „gorilami v politice“. Na místě vybuchovaly petardy; světlice podle serveru tvnoviny.sk zranila jednoho policistu.

Policejní těžkooděnci se pak u sídla parlamentu střetli s částí demonstrantů, kteří se pokusili prorazit zátarasy a se zahalenými tvářemi začali házet po policistech dlažební kostky. Dva policisté přitom utrpěli zranění.

Demonstrace proti korupci v Bratislavě Autor: profimedia.cz

Při podobném protestu před týdnem házeli demonstranti vejce na budovu parlamentu. K sídlu sněmovny dav zamířil i dnes, narazil přitom ale na kordon policistů. Cestou demonstranti stihli házet vajíčka na nádvoří prezidentského paláce. Večer se pak dav začal rozcházet.

Premiérka Iveta Radičová v reakci na demonstrace uvedla, že chápe lidi, kteří se dožadují spravedlnosti. „Chci ujistit, že mě osobně, ale i další politiky, tíží, když neumíme dosáhnout potrestání skutečných viníků,“ citovala slovenská média Radičovou.

Co se píše v Gorile

Informace z údajných dokumentů tajné služby obsahují hlavně přepisy odposlechů z jednoho bratislavského bytu, kde se prý setkával spolumajitel Penty Jaroslav Haščák hlavně s někdejším ministrem hospodářství Jirkem Malchárkem a tehdejší členkou vedení Fondu národního majetku (FNM) Annou Bubeníkovou, která kvůli korupční aféře nedávno přišla o post šéfky fondu.

Přepisy odposlechů naznačují, že Penta za vysoké úplatky získala vliv na rozhodování FNM i činnost firem, v nichž měl podíl stát. V odposlouchávaném bytě se s Haščákem údajně setkal i šéf opozičních sociálních demokratů a pozdější premiér Robert Fico. Jeho strana je jasným favoritem na vítězství v letošních březnových předčasných volbách. Setkání s představiteli Penty přiznala také premiérka Radičová, podle ní se tak stalo ještě v době, kdy nebyla v politice.

O politické korupci se chystal ještě před volbami vydat knihu investigativní novinář kanadského původu Tom Nicholson, který se aférou Gorila zabývá delší dobu. Podle médií ale soud na návrh Haščákových advokátů vydal předběžné opatření, na základě kterého Nicholson knihu vydat zatím nesmí.

Penta pravost přepisů zpochybňuje

Penta od začátku pravost přepisů odposlechů popírá. Někteří bývalí policisté ale i ministr vnitra Daniel Lipšic ovšem potvrdili, že minimálně část informací ze spisu je pravdivá. Lipšic zřídil zvláštní vyšetřovací tým na prozkoumaní případu, jehož vyšetřování prokuratura už jednou zastavila. Potvrdil rovněž, že tajná služba akci Gorila v minulosti uskutečnila.

Aféra se stala jedním z hlavních témat předvolební kampaně a podle politologů zamíchala i preferencemi stran. Průzkumy veřejného mínění v posledních týdnech ukázaly zejména propad Dzurindovy SDKU-DS, která je nejsilnější stranou dosluhující koalice. Donedávna nejsilnější pravicové straně nepomohla prohlášení Dzurindy, že jeho vlády nebyly pod vlivem finančních skupin. SDKU-DS zřejmě ztrácí i kvůli tomu, že Radičová, která je mezi voliči oblíbenější než Dzurinda, v nadcházejících volbách kandidovat nebude.

Spis Gorila není jediným dokumentem, který poukázal na úzké kontakty politiků s podnikateli. Nedávno se na internetu objevil materiál s názvem Sasanka, jenž obsahuje údajné přepisy komunikace mezi šéfem vládní strany Svoboda a solidarita Richarda Sulíka s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem ohledně volby generálního prokurátora. Kvůli této volbě se koalice koncem roku 2010, tedy jen krátce po svém vzniku, málem rozpadla. Kontakty s Kočnerem Sulík potvrdil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video