Hollande chce pro eurozónu vládu, rozpočet a parlament | E15.cz

Hollande chce pro eurozónu vládu, rozpočet a parlament

Francouzský prezident Francois Hollande
Francouzský prezident Francois Hollande
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francouzský prezident François Hollande se důrazně připojil k hlasům volajícím po vytvoření vládního kabinetu pro eurozónu. Jednotná vláda pro devatenáct zemí platících eurem by měla mít společný rozpočet a parlament, který by uplatňoval demokratickou kontrolu, napsal Hollande v článku, který dnes zveřejnil francouzský týdeník Journal du Dimanche.

Státy se staly členy měnové unie, protože to odpovídá jejich zájmům. „Nikdo si nedovolil odejít,“ upozornil Hollande. „Jejich volba si zaslouží posílení organizační struktury, vytvoření předvoje složeného ze zemí, které se tak rozhodnou,“ napsal.

Členové eurozóny dnes tvoří spíše neformální skupinu, v níž je každá země zastoupena ministrem financí. Šéfem euroskupiny je nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem. „Co nás ohrožuje, není přemíra Evropy, nýbrž její nedostatek,“ soudí Hollande.

Parlamenty jsou si příliš vzdálené, tvrdí Hollande

Prezident napsal, že Evropská unie dopustila oslabení svých institucí. Podotkl, že osmadvacítka členských zemí „se obtížně snaží nalézt společnou platformu pro další postup. Parlamenty jsou příliš vzdáleny rozhodovacím procesům a lidé se odvracejí, když je jejich názor tolik ignorován“.

Nespokojenosti Evropanů s kontinentálními institucemi zneužili podle Hollandea populisté, „které děsí podoba světa, protože si přejí návrat zdí a drátů“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video