Hollande v Havaně vyzval ke zrušení amerického obchodního embarga | E15.cz

Hollande v Havaně vyzval ke zrušení amerického obchodního embarga

Francois Hollande
Francois Hollande
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francouzský prezident François Hollande vyzval v projevu na Havanské univerzitě ke zrušení amerického obchodního embarga vůči Kubě. Francie podle něj učiní vše pro to, aby "opatření, které tolik uškodilo rozvoji Kuby", bylo zrušeno. Hollande je prvním nejvyšším představitelem nějakého západního státu, který navštívil Kubu od loni oznámeného uvolňování vztahů mezi komunistickým ostrovem a Spojenými státy.

„Víte, jaká vždy byla pozice Francie vůči odstranění embarga, které brání rozvoji Kuby,“ dodala hlava Francie ohledně kroku, ke kterému USA přistoupily v roce 1962.

Hollande předtím udělil Řád čestné legie kubánskému kardinálovi Jaimemu Ortegovi, který se v posledních letech angažoval jako zprostředkovatel mezi vládou Raúla Castra a opozicí. „Pokračujete ve snaze otevřít Kubu světu, čemuž svědčí i návštěva papeže Františka na Kubě,“ prohlásil Hollande k sedmaosmdesátiletému Ortegovi během ceremoniálu v sídle francouzského velvyslance. Papež je na Kubě očekáván v září.

Církev jako prostředník jednání

Vzhledem k tomu, že na Kubě nefunguje legální opozice, slouží katolická církev jako prostředník mezi komunistickou stranou a opozicí. Kardinál Ortega zahájil v roce 2010 dialog s Raúlem Castrem, který vyústil k propuštění asi 130 politických vězňů. Většina z nich pak zamířila do exilu ve Španělsku. Hollandea později čeká setkání s kubánským vůdcem. Elysejský palác rovněž prohlásil, že Hollande je připraven setkat se i s bývalým kubánským vůdcem Fidelem Castrem. Havana ale schůzku zatím podle AFP nepotvrdila.

„Cílem této cesty je, aby Francie jako první mohla jménem Evropy a západních zemí říci Kubáncům, že jsme po jejich boku, pokud se sami rozhodnou překonat potřebné etapy k otevření se světu,“ řekl nejvyšší francouzský představitel novinářům, kteří ho provázejí.

Hollande s sebou vzal početnou delegaci francouzských podnikatelů, ale ujistil, že se hodlá zabývat i demokratizací ostrova. „Budu mluvit o lidských právech, protože Francie nezůstává nikdy němá, když jsou někde političtí vězni, když se porušují svobody,“ řekl levicový prezident.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video